Okiem specjalisty - PRAWNIK
PRAWNIK RADZI: Niezależnie do tego, czy mamy do czynienia z kolizją (potocznie: stłuczką) tj. kiedy dochodzi do uszkodzenia pojazdów, a nie ma osób poszkodowanych, czy wypadkiem tj. wtedy, kiedy poza stratami materialnymi, są ranne osoby biorące udział w zdarzeniu (kierowcy, piesi, rowerzyści), należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia poprzez włączenie świateł awaryjnych, bądź ustawienie trójkątów ostrzegawczych.
O ile przy pierwszym zdarzeniu, nie jest konieczne wzywanie Policji, to w przypadku drugiego osoby biorące udział w zdarzeniu mają obowiązek wezwać Policję oraz pogotowie.
W przypadku kolizji i szkody materialnej poszkodowany może ubiegać się o pokrycie kosztów, przede wszystkim, naprawy pojazdu, ale także holowania, najmu pojazdu zastępczego i innych wartościowych przedmiotów przewożonych w pojeździe.
Natomiast jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego ucierpiała osoba, może ona ubiegać się o następujące roszczenia związane ze zdrowiem (w odróżnieniu od szkód materialnych):
- zadośćuczynienie za krzywdę, które służy zrekompensowaniu doznanego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia – cierpień fizycznych i psychicznych.
Przy określaniu wysokości zadośćuczynienia brane są pod uwagę indywidualne okoliczności, jak: rodzaj i rozległość obrażeń, czas rekonwalescencji poszkodowanego, wiek, rokowania na przyszłość itd.,
- zwrot kosztów poniesionych w związku z wypadkiem, np. związanych z leczeniem i rehabilitacją, zakupu sprzętu pomocniczego (wózka inwalidzkiego, protezy),
- zwrot kosztów przygotowania poszkodowanego do wykonywania innego zawodu,
- rentę, gdy poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeśli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość,
- rentę tymczasową, jeśli w chwili wydania wyroku nie da się dokładnie ustalić szkody,
- z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu.
Postępowanie dotyczące likwidacji szkody powinno zakończyć się co do zasady w ciągu 30 dni. Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego; może być ono przedłużone do 90 dni.
Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy odmówi wypłaty odszkodowania, lub zaniży jego wysokość, poszkodowany może złożyć odwołanie od decyzji, a także wnieść skargę do Rzecznika Finansowego lub dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Jeżeli sprawca zbiegł lub nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) poszkodowany w wypadku drogowym powinien wystąpić z wnioskiem o wypłatę odszkodowania do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Taki wniosek można złożyć za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego."