KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

07 Wrzesień , 2023
SM a dziedziczenie

SM a dziedziczenie

Ostatnio wspominaliśmy o tym, że stwardnienie rozsiane nie jest przeciwskazaniem do macierzyństwa. Jeśli kobieta pragnie mieć dzieci, to diagnoza SM nie powinna powstrzymywać jej przez zaplanowaniem ciąży. Ważne jest jednak, aby chęć posiadania potomstwa zgłosić neurologowi, aby mógł odpowiednio zaplanować leczenie modyfikujące przebieg choroby.

Dziś kolejna kwestia związana z rodzicielstwem, a mianowicie DZIEDZICZENIE.

Pewnie u wielu przyszłych mam (i ojców) pojawią się obawy o dziedziczenie, a one same zadadzą sobie pytanie „Czy skoro ja mam SM, to moje dziecko również zachoruje?”. Takie myśli są naturalne, bo choroba przewlekła jest trudnym doświadczeniem, wymagającym od chorego wypracowania wielu sposobów radzenia sobie. A przecież każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego też wizja „przekazania” potomstwu choroby jest bardzo stresująca i obciążająca. 

Z odpowiedzią na zagadnienie dziedziczenia spieszą nam badania naukowe, które są najbardziej pewnym źródłem informacji, ponieważ opierają się na rzetelnych danych, płynących z obserwacji wielu osób z SM. Jakie zatem wnioski dotyczące dziedziczenia i SM z nich płyną?

FAKT 1 Uważa się, że choroba ma wieloczynnikową etiologię, tzn. że nie jedna, a wiele przyczyn składać się będzie na pojawienie się stwardnienia rozsianego. Czynnik genetyczny jest jedną z możliwych przyczyn, ale nie wystarczającą, by SM się rozwinęło. Muszą zostać spełnione jeszcze inne przesłanki, np. środowiskowe.

FAKT 2 Nie możemy sprawdzić jednym testem tego, czy dziecko będzie mieć SM, ponieważ za dziedziczenie SM nie odpowiada jeden gen. Dziedziczy się pewną predyspozycję do rozwoju choroby i to na skutek efektu dziania wielu genów.

FAKT 3 Co mówią liczby? Ryzyko, że dziecko będzie miało SM, gdy jedno z rodziców jest chore to ok. 2-4%, czyli raczej niskie. Jeśli chorują oboje rodzice, to ryzyko wzrasta do ok. 20%.

Zatem, nie jest tak, że fakt chorowania na stwardnienie rozsiane przesądza o tym, że schorzenie pojawi się u dziecka. Należy o tym pamiętać, rozważając decyzję o rodzicielstwie.




Opis zdjęcia: Na głównym zdjęciu widać fragment kobiety w ciąży, ubranej na biało. Na głównym planie napis „Kobieta. Mama. Z SM. Co warto o macierzyństwie w SM wiedzieć… Dziedziczenie”. W prawym dolnym rogu logotyp PTSR.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies