KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

15 Wrzesień , 2023
Poradnik dotyczący pierwotnie postępującej postaci SM

Poradnik dotyczący pierwotnie postępującej postaci SM

Od jakiegoś czasu piszemy Wam więcej o pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego.

Do tej pory mówiliśmy o:
- częstości diagnozowania pierwotnie-postępującego SM - rozpoznaje się je u ok. 10%-15% chorych,
- czym charakteryzuje się ta postać - pogarszanie się stanu chorego od samego początku,
- kto choruje - na tą postać zapadają w podobnym stopniu kobiety i mężczyźni, średnia wieku to 40-50 lat.
- różnicach między rzutowo-remisyjną a postępującą postacią SM – to m.in. wiek chorego w momencie stawiania rozpoznania, przebieg choroby, objawy początkowe, lokalizacja zmian w ośrodkowym układzie nerwowym obserwowanych w badaniach obrazowych.
- kryteriach diagnostycznych - by rozpoznać tę postać należy u pacjenta zaobserwować roczną progresją niepełnosprawności (retro lub prospektywnie), oraz 2 elementy z 3 opisanych dalej: 1 lub więcej zmian w obrazach T2-zależnych w badaniu MRI typowych dla SM, w jednej lub więcej lokalizacjach w mózgu; 2 lub więcej zmian w obrazach T2-zależnych w badaniu MR w rdzeniu kręgowym; obecność prążków oligoklonalnych (białka oligoklonalnego) w płynie mózgowo-rdzeniowym.
- leczeniu hamującym postać pierwotnie postępująca SM - prowadzi się je okrelizumabem, który w ramach programu lekowego jest refundowanych.

Dziś wrzucamy Wam wszystko w pigułce w poradniku pt. „PPMS, czyli postać pierwotnie postępująca stwardnienia rozsianego. Co warto wiedzieć?”, który znajdziecie w naszej Biblioteczce: https://ptsr.org.pl/uploads/books/poradnik_ppms.pdf

Zajrzyjcie też do naszej biblioteczki i zobaczcie jakie jeszcze inne publikacje możecie zamówić: https://ptsr.org.pl/wydawnictwaPo lewej stronie zdjęcie kobiety w białej bluzce i okularach, czytającej książkę, siedzącej na kanapie. W górnym prawym rogu, na żółtym tle napis "Poradnik dotyczący postępującej postaci stwardnienia rozsianego". W prawym dolnym rogu logotyp PTSR.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies