Co jeść, by pomóc funkcjom poznawczym?
Zbilansowany, pełnowartościowy sposób żywienia jest nieodzowny w utrzymaniu zdrowia. Jest też niezwykle istotny elementem dbania o siebie w przypadku osób, które chorują przewlekle. Dotyczy to również pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.
Choć nie ma jednej, odpowiedniej diety dla osób chorych na SM, o czym wspominaliśmy już wielokrotnie, to jednak warto zadbać o to, by to co spożywamy zawierało konkretne substancje i właściwości, by nie tylko wspierać proces radzenia sobie z chorobą, ale też zapobiegać występowaniu objawów i hamować zapalenie.
I tak, badania naukowe mówią, że dieta bogata w antyoksydanty, ale też kwasy tłuszczowe omega-3, flawonoidy obniża tzw. stres oksydacyjny i może pomóc chronić przed uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
Odpowiednia dieta jest również ważna z innych względów – ma dobroczynny wpływ na funkcje poznawcze, tak podatne na zmiany w wyniku stwardnienia rozsianego. Jak pamiętacie, zaburzenia tych funkcji, czyli pamięci, koncentracji uwagi, szybkości przetwarzania informacji będą dotykać nawet kilkudziesięciu procent osób chorych. Co więcej, mogą pojawić się na każdym etapie chorowania, co warto mieć na uwadze, planując np. aktywności mentalne.
W ostatnim numerze SM Expressu, zamieściliśmy dla Was artykuł autorstwa Ilony Cicheckiej, dietetyczki pracującej w ramach naszej Specjalistycznej poradni (do której możecie zapisywać się na konsultacje: https://ptsr.org.pl/specjalisci). Poprosiliśmy, aby Ilona zebrała dla Was wiedzę dotyczącą tego, co warto jeść, by poprawiać pamięć, koncentrację i uwagę. Dużo jest tutaj mowy o nasionach, orzechach, ale też rybach i owocach morza, no i oczywiście o warzywach i owocach. Artykuł jest niezwykle interesujący, ponieważ pełen jest przydatnych porad, które z łatwością zastosować można w codziennym życiu.
Po całość odsyłamy Was do ostatniego numeru SM Expressu: https://ptsr.org.pl/uploads/smexpress/SM%20Express_114.pdf
O diecie i jej wpływie na funkcje poznawcze rozmawialiśmy również w naszej kampanii „Zapytaj o SM”. Odsyłamy do bardzo ciekawego podcastu: https://zapytajosm.pl/podcasty/zapytaj-o-sm-neurobiolozke/