KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

08 Październik , 2023
SM i przebieg ciąży

SM i przebieg ciąży

Niedawno rozpoczęliśmy publikację postów dotyczących posiadania potomstwa przez osoby chore na stwardnienie rozsiane. Temat ten jest niezwykle istotny, szczególnie że na SM chorują przede wszystkim kobiety (2-3 krotnie częściej), a średni wiek zachorowania to 20-40 lat, czyli moment, gdy wiele par zastanawia się nad założeniem rodziny.
Ponieważ stwardnienie rozsiane to choroba przewlekła, której nie da się wyleczyć, u wielu przyszłych mam z SM (ale i ojców) mogą pojawiać się różne lęki, emocje i liczne pytania dotyczące m.in. tego, czy choroba wpłynie na ciążę, poród jak i przyszłą opiekę nad dzieckiem. Mogą też obawiać się, czy dziecko odziedziczy chorobę.
Wiele badań naukowych stara się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, tak by przyszli rodzice mogli podejmować decyzje o potomstwie posiadając rzetelne i sprawdzone informacje. Dziś trochę danych dotyczących tego, czy choroba rzeczywiście może wpłynąć na szansę posiadania potomstwa, a także zwiększać jakieś ryzyka związane z ciążą. Dotychczasowe wnioski, które pochodzą z prac naukowców są następujące:

- jeśli chodzi o szansę zajścia w ciąże, to choroba generalnie nie wpływa na płodność.
- nie zwiększa ryzyka poronienia czy urodzenia martwego dziecka.
- nie zwiększa ryzyka pojawienia się wad wrodzonych/okołoporodowych.
Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies