KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

02 Listopad , 2023
Wpływ ciąży na przebieg SM

Wpływ ciąży na przebieg SM

Wracamy dzisiaj to zagadnień związanych z macierzyństwem i stwardnieniem rozsianym. PRZYPOMINAMY! Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwskazaniem do starania się o dziecko! I choć w przeszłości macierzyństwo wśród pań z SM nie było promowane, to jednak dziś patrzy się na to zupełnie inaczej. Ważne jest jednak, aby przyszła mama omówiła ten temat z lekarzem, a wszelkie decyzje odnośnie posiadania dzieci podejmowała w oparciu o rzetelną wiedzę i przy wsparciu specjalisty.

W ostatnim poście poświęconym temu zagadnienie pisaliśmy o tym, czy stwardnienie rozsiane ma wpływ na ciążę. Dla przypomnienia, SM generalnie nie wpływa na płodność, nie zwiększa ryzyka poronienia, urodzenia martwego dziecka i pojawienia się wad wrodzonych/okołoporodowych.

A teraz o tym, czy ciąża może w jakiś sposób wpłynąć na przebieg choroby?
RZUTY:
Ciąża oznacza zazwyczaj mniej rzutów, przede wszystkim u kobiet, u których SM przebiega łagodnie lub umiarkowanie. Ma to prawdopodobnie związek z wytwarzaniem w tym czasie przez organizm większej liczby „naturalnych immunosupresantów”. Liczba rzutów u pacjentki wraca zazwyczaj do poziomu sprzed ciąży w ciągu kilku miesięcy po porodzie.
Czasem jednak nawet w ciąży zdarzają się rzuty, zwłaszcza u kobiet, u których choroba przed ciążą była bardziej aktywna.  Rzuty mogą się nasilić w połogu, zwłaszcza w ciągu pierwszych 3 miesięcy po porodzie, choć oczywiście nie musi tak być u każdej kobiety. Zależy to od różnych czynników, przede wszystkim od aktywności choroby przed ciążą.
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ:
Większość badań nie wykazała ogólnego negatywnego wpływu ciąży na niesprawność związaną ze SM, ani też na jej nasilenie po ciąży. Co więcej istnieją badania pokazujące, że ciąża może mieć wręcz pozytywny wpływ na przebieg choroby. Może się jednak niestety zdarzyć, że niektóre z objawów nasilą się, zwłaszcza na późniejszych etapach, np. problemy z układem moczowych (bardzo często występują u kobiet ciężarnych), zmęczenie, czy zaburzenia równowagi (w ciąży cały czas zmienia się środek ciężkości).

Źródło: Modrego PJ, Urrea MA, de Cerio LD. The effects of pregnancy on relapse rates, disability and peripartum outcomes in women with multiple sclerosis: a systematic review and meta-analysis. J Comp Eff Res. 2021 Feb;10(3):175-186. doi: 10.2217/cer-2020-0211. Epub 2021 Feb 10. PMID: 33565886.

Opis zdjęcia: Na głównym planie niebieskie tło, w rogach widoczne elementy związane z ciążą i niemowlakiem: test ciążowy, zdjęcie usg, smoczek, body niemowlęce. W dole grafiki napis „Kobieta. Mama. Z SM. Co warto o macierzyństwie z SM wiedzieć. Wpływ ciąży na przebieg SM.” W górnym rogu logotyp PTSR.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies