Okiem specjalisty - PSYCHOLOGA i TERAPEUTY
Odpowiadamy: wahania nastroju mogą mieć różne przyczyny, od biologicznych uszkodzeń w układzie nerwowym po niedobory mikroelementów w organizmie. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć: zmiany hormonalne, przewlekły stres, zmiany w mózgu, urazy głowy, choroby psychiczne, różnego rodzaju infekcje i niewłaściwą dietę, choroby neurologiczne. Nastrój odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, nie zależnie czy ma się SM czy nie. Stan emocjonalny ma wpływ na funkcjonowanie fizyczne i poznawcze.
Niestabilność emocjonalna może być powodowana różnymi przyczynami, dla tego ważna jest prawidłowa diagnoza w tym obszarze. Zmiany mogą być przejściowe jak i chroniczne, co może rzutować na problemy w relacjach czy w pracy i znacznie utrudniać funkcjonowanie osoby na co dzień.
Leczenie wahań nastroju jest dobierane w stosunku do przyczyny. Leczenie odbywa się przy pomocy psychoterapii i/oraz farmakoterapii.
Czasem jednak wystarcza zmodyfikować swoje odżywianie i plan dnia, żeby wprowadzić odpowiednią dietę i odpoczynek, co powoduje wyeliminowanie tego problem.
Specjalistyczna poradnia współfinansowana jest przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.