KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

21 Grudzień , 2023
SM i poród

SM i poród

Poród to jeden z bardzo emocjonalnych momentów życiu, o którym można myśleć z radością, ale też z niepokojem i lękiem. Z pewnością to chwila, do której dobrze się przygotować, zarówno mentalnie jak i technicznie. Co warto wiedzieć na temat porodu w przypadku kobiet chorujących na stwardnienie rozsiane? Czy wygląda inaczej niż w przypadku pań niechorujących? Poniżej kilka faktów:
- SM nie oznacza automatycznie, że poród będzie wyglądał ciężej, ale jego przebieg może być zależny od czynników związanych ze stwardnieniem rozsianym.
- Nie ma przeciwskazań, aby panie z SM rodziły naturalnie, ani też do żadnej konkretnej pozycji, którą powinny w czasie porodu przyjmować (choć istotny może być stopień niesprawności rodzącej).
- SM nie jest przeciwskazaniem do żadnej formy znieczulenia, zwłaszcza jeśli choroba powoduje spastyczność.
- Sposób porodu nie wpływa na ryzyko wystąpienia rzutu po porodzie.

Do porodu warto się przygotować, porozmawiać z lekarzem prowadzącym i ginekologiem o tym, czy objawy SM będą wpływać na akcję porodową. A może są jakieś czynniki, które wiesz, że ułatwią Ci przejście przez cały proces? Zastanów się nad nimi, rozważ opcje i porozmawiaj o nich z zespołem medycznym, który będzie z Tobą w trakcie porodu.

Źródła www.ptsr.org.pl, publikacje „Być mamą z SM”

 

Zdjęcie: Na niebieskim tle zdjęcie kobiety  w ciąży w brązowym swetrze, która układa dłonie na brzuchu w serce. Na przodzie napis "Kobieta. Mama. Z SM. Co warto o macierzyństwie z SM wiedzieć... SM i poród". Nad napisem w prawym rogu logotyp PTSR.
zdjęcie w grafice: widephish, pixabay

Powrót