KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

29 Grudzień , 2023
SM i karmienie piersią

SM i karmienie piersią

Wiele przyszłych mam ze stwardnieniem rozsianym może zastanawiać się, czy mając SM może karmić swojego noworodka piersią. 

SM nie jest przeciwskazaniem do tego typu karmienia. Niektóre pojedyncze badania sugerują też, że może ono zmniejszać ryzyko wystąpienia rzutu w połogu, choć niestety - nie jest to pewne, dlatego nie należy traktować karmienia piersią jako ochrony przed pogorszeniem.

Przy rozważaniu karmienia piersią, to co warto wziąć pod uwagę to aktywność choroby – jeśli nic się nie dzieje i SM jest stabilne, kobieta może podawać pokarm w ten sposób. Jednakże, u niektórych pań lekarz może zalecić jak najszybszy powrót do terapii.

Obecnie, interferon beta i octan glatirameru, a także ofatumumab nie są przeciwwskazane w czasie karmienia piersią. W wypadku innych leków należy przerwać karmienie.

I jeszcze, z wartościowych porad:

- kobiety karmiące piersią powinny rozważyć mrożenie pokarmu, m.in. na wypadek niesprawności związanej z rzutem SM, zmęczenia albo na wypadek podawania leków, których w trakcie karmienia piersią nie należy przyjmować.

-  karmienie piersią wymaga przyzwyczajenia, wybrania najlepszej dla siebie i dziecka pozycji, to też kwestia praktyki. Zawsze rozważyć można konsultację z położną laktacyjną.

Każdą wątpliwość w tym temacie warto skonsultować z neurologiem.

 

Źródła:
Broszury edukacyjne „Być mamą z SM”, strona www.ptsr.org.pl, Dobson R. i inni (2019). UK consensus on pregnancy in multiple sclerosis: ‘Association of British Neurologists’ guidelines.” Pract Neurol 19:106–114.

Zdjęcie w grafice: Mojpe, pixabay



Opis zdjęcia: w tle kobieta na plaży, o zachodzie słońca, podnosząca dziecko do góry. Kobieta ubrana jest w sukienkę. Na pierwszym planie, na białym tle napis „Kobieta. Mama. Z SM. Co warto o macierzyństwie z SM wiedzieć… SM i karmienie piersią”. Na zdjęciu nad napisem dwa koła – niebieskie i kremowe. Wyżej – logotyp PTSR.

Powrót