KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

04 Styczeń , 2024
Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne

Nowy rok, nowy/a ja. Kto z nas, przynajmniej raz w życiu nie robił postanowień noworocznych? Mniej fastfoodów, więcej warzyw. Siłownia dwa razy w tygodniu. Więcej książek, więcej podróży. Albo: chcę być bardziej oszczędny/a, będę więcej czasu spędzać z rodziną i poświęcać kilka godzin w tygodniu na realizację pasji. Każdy z nas pewnie to zna i upatruje w nadchodzącym roku nowego początku, świeżego startu.

Pod koniec 2023 r. Forbes Health przeprowadził ankietę, w której uczestniczyło 1000 Amerykanów. Pytano w niej o postanowienia noworoczne na 2024. Co się okazało? Najwięcej respondentów wspomniało o chęci poprawy sprawności fizycznej. Na drugim miejscu znalazło się poprawienie finansów, a trzecim - zadbanie o zdrowie psychiczne.
A co z postanowieniami Polaków? Sondaż radia RMF FM wskazuje, że rodacy w 2024 r. mają cele zbieżne z tymi, które planują Amerykanie. Spośród respondentów, aż 36% wskazało poprawę sprawności fizycznej, a kolejne 24% zaplanowało utratę wagi.
Aż 80% respondentów ankiety Forbes Health było pewnych, że uda im się osiągnąć zakładane cele. Co ciekawe, ankieta wykazała również, że trwanie w postanowieniu noworocznym wynosi średnio niecałe 4 miesiące.

Co może pomóc nam w osiąganiu zakładanych celów? Badanie Oscarssona i współpracowników z 2020 r. pokazało, że osoby, które nastawione są na osiągnięcie i utrzymanie pożądanych rezultatów (np. uczę się, bo chcę zdać dobrze egzamin) odnoszą więcej sukcesów w osiąganiu celów niż te, które skupiają się na unikaniu lub eliminowaniu niechcianych efektów (uczę się, bo nie chcę oblać egzaminu). Ale nie tylko, bo  pomocne okazuje się również np. ustalanie celów realistycznych.

O tym, co warto pamiętać planując sobie cele do osiągnięcia, pisaliśmy trochę w SM Expressie: https://ptsr.org.pl/uploads/smexpress/111.pdf
Zachęcamy do czytania :-)

Źródła:
https://www.forbes.com/health/mind/new-years-resolutions-statistics/
https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art39640951-sondaz-jakie-postanowienia-noworoczne-podejmuja-polacy-wiecej-sie-ruszac-schudnac
Oscarsson M, Carlbring P, Andersson G, Rozental A (2020) A large-scale experiment on New Year’s resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals. PLoS ONE 15(12): e0234097. https://doi. org/10.1371/journal.pone.0234097

 


Opis zdjęcia: w tle widać dłonie trzymające zimne ognie na tle ciemnego nieba. Na głównym planie, na białym tle napis: „Postanowienia noworoczne. Co pragniemy osiągnąć w 2024 r.?”. W lewym dolnym rogu logotyp Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Powrót