KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

10 Lipiec , 2024
Upały – jak je przetrwać?

Upały – jak je przetrwać?

Upały – jak je przetrwać?

Dla chorych na stwardnienie rozsiane duże upały w ciągu dnia i gorące noce w lecie mogą być szczególnie dokuczliwe i niebezpieczne. Wysoka temperatura zwiększa odczucie zmęczenia, pogarsza przewodnictwo nerwowe i może nasilić objawy SM. Dlatego tak ważne jest by zadbać o siebie w letnie dni i uniknąć pojawienia się kolejnych rzutów choroby. Jak temu przeciwdziałać?

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać upały.

 

 KROK 1 - Zadbaj o temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywasz.

Kontroluj temperaturę powierza w domu i pracy. Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo jak jest to możliwe, by być poza zasięgiem światła słonecznego. Zasłaniaj i zamykaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach. wietrz dom i mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa - zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem. Staraj się przebywać minimum 2-3 godziny w ciągu dnia w chłodnym miejscu - mogą to być budynku użyteczności publicznej.

 

 KROK 2 - Unikaj zbytniego nasłonecznienia.

Nie przebywaj - o ile to możliwe - na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia między godziną 10:00 a 14:00. Jeśli już musisz wyjść planuj swoje wyjście tak by iść zacienionymi stronami ulic, używaj środków ochrony przed promieniami. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Używaj kremów i środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony. W przypadku stwierdzenia oparzeń lub innych dolegliwości - skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj w upałach może dojść do udaru słonecznego, udaru cieplnego lub wyczerpania cieplnego. Oczywiście najniebezpieczniejszy jest udar cieplny. Jego objawy to między innymi: wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C), gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra, szybkie, dobrze wyczuwalne tętno, możliwa utrata przytomności. W momencie wystąpienia tych objawów trzeba wezwać pomoc!

Osobę z takimi objawami należy przenieść natychmiast w zimniejsze miejsce, dać jej coś do picia. Warto zastosować także zimne okłady lub zimny prysznic.

 

 KROK 3 - Pij dużo wody i zrób test na obecność wody w organizmie.

Podczas upałów nie wolno zapominać by pić dużo wody. Objawami braku odpowiedniej ilości wody w organizmie są miedzy innymi uczucie zmęczenia, bólu i zwrotów głowy. Możliwe jest odwodnienie. Objawami odwodnienia są m.in.: poza uczuciem zmęczenia, suchość w ustach, zwiększone pragnienie, zmniejszone oddawanie moczu, zmniejszone wydzielanie łez, sucha skóra, zaparcia, zawroty głowy, ból głowy.

Jak możesz wykonać domowy test na to by się przekonać, czy pijesz odpowiednią ilość wody?

Uszczypnij skórę na zewnętrznej stronie dłoni i przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie puść.

Jeśli skóra po uszczypnięciu od razu powraca do normalnego kształtu, oznacza to, ze pijesz właściwe ilości wody, twój organizm jest odpowiednio nawodniony. Jeśli jednak odkształcenie utrzymuje się przez chwilę, szybko powinieneś sięgnąć po szklankę wody, bowiem elastyczność i jędrność skóry to podstawowy wyznacznik tego czy pijemy odpowiednie ilości wody.

Zawsze noś przy sobie butelkę z wodą choćby małą 0,3 l ale mniej ją przy sobie. Dość praktyczne są bidony z filtrem, które można łatwo uzupełnić.

Uwaga! Podczas upałów nie pij alkoholu - zwykle alkohol powoduje dalsze odwodnienie organizmu.

 

 KROK 4 - Ubieraj się lekko i noś nakrycie głowy.

By zmniejszyć uczucie przegrzania i zadbać o właściwą temperaturę ciała warto odpowiednio się ubierać.

Ubieraj luźne rzeczy, zakrywające jak największą powierzchnię skóry. Długie sukienki czy długie spodnie to zdecydowanie lepszy wybór niż bluzeczki na ramiączkach czy krótkie szorty. Pamiętaj, że ważny jest materiał, z którego wykonana jest odzież. Najlepiej by był to len, jedwab czy bawełna - takie ubrania pomogą utrzymać normalną temperaturę ciała, unikaj syntetycznych sztucznych tkanin. Istotny jest też kolor ubrania, jasne kolory odbijają słońce i uczucie ciepła jest mniejsze niż, gdy ubierzemy się w kolory ciemne.

Ubieraj się też warstwowo, byś mógł wciągu dnia się rozebrać.

Noś nakrycie głowy, okulary lub parasol czy wachlarz, które ochronią Cię przed słońcem lub przyniosą ochłodę. Istotne jest zadbanie o szyję/kark. Warto stosować kremy z filtrem czy kapelusze z dużym rondem.

 

KROK 5 - Właściwie się odżywiaj.

Poza piciem wody czy właściwym ubraniem warto pamiętać o tym co jeść.

 Jedz zbilansowane i lekkie posiłki. Podstawę twojej diety musza stanowić warzywa i owoce. jedz dużo pomidorów, sałaty, ogórków a także pomarańczy, innych owoców sezonowych czy arbuzów. Mamy łatwy dostęp do warzyw i owoców wiec korzystajmy z tego. Warzywa i owoce stanowią bogate źródło wody, witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Latem nasze zapotrzebowanie energetyczne nie zmiana się a nawet może się zwiększyć w wyniku podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, której nie podejmujemy na co dzień. W Internecie znajdziecie dużo przykładów smacznych i wartościowych posiłków. Zawsze możecie też skontaktować się z naszą Panią dietetyk, która przyjmuje na bezpłatne konsultacje w naszej Poradni https://ptsr.org.pl/specjalisci

Unikaj jedzenia ciepłych i gorących przekąsek oraz potraw smażonych i tłustych.

 KROK 6 - Pamiętaj ochłodzeniu.

Często bierz chłodzący prysznic lub kąpiel. Zawsze woda musi być ciut zimniejsza niż temperatura Twojego ciała. Warto też stosować zimne okłady - zawsze miej przy sobie ręcznik czy chustkę, którą możesz zmoczyć lub żelowy kompres. 

 

KROK 7 - Zadbaj o właściwe przechowywanie leków.

Pamiętaj by mieć przy sobie zawsze leki, które zażywasz. Dodatkowo przechowuj leki w odpowiedniej temperaturze najlepiej w temperaturze poniżej 25c. w momencie, gdy planujesz wyjazd pamiętaj o przenośnej lodówce, gdzie możesz zapakować potrzebny zestaw leków. Pamiętaj, że obecnie lekarz może Ci wystawić receptę jeśli tylko skontaktujesz się z nim telefonicznie w ramach teleporady, więc nie wpadaj w panikę , gdy okaże się, że czegoś Ci brakuje spośród leków, które stale przyjmujesz. Planując wyjazd za granice warto byś pomyślał o dodatkowym ubezpieczeniu medycznym, może stanowić ono znaczne ułatwienie, gdybyś potrzebował pomocy. Niezależnie zaś od wszystkiego da Ci komfort podczas planowanego wypoczynku.

 

KROK 8 - Nie planuj dużego wysiłku fizycznego w najwyższych temperaturach.

Planując aktywność sportową zadbaj o to by zrobić to z głową. Nie planuj biegania czy pływania kajakiem w środku dnia, gdy temperatury są najwyższe. Unikaj wysiłku. Jak już masz ochotę na to by zafundować sobie wzmożoną aktywność zrób to po południu lub z samego rana, kiedy jest najchłodniej.

 

 KROK 9  - Kup klimatyzator lub dobry wiatraczek.

Dbając o temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywasz warto pomyśleć o wiatraczku czy kupnie klimatyzatora.

Dobrym sposobem jest też zasłonięcie zasłon i przebywanie w pokojach nienasłonecznionych o ile to jest możliwe. Można też zadbać  by w  pokoju były kwiaty - które będziesz zraszać i często podlewać. Wpłynie to dobrze na jakość powietrza.

W ramach naszego projektu PLRIW możliwe jest kupno klimatyzatora przez posiadacza subkonta. Więcej na: https://ptsr.org.pl/program-leczenia-rehabilitacji-i-wparcia-mam-szanse

Powrót