Debata o pracy osób z tzw. grup nieuprzywilejowanych
W dniu wczorajszym (tj. 05.11.24) Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wzięło udział w inauguracji projektu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: „Każdy talent na wagę złota, inkluzywni w zatrudnianiu”.
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników w różnych obszarach gospodarki, coraz częściej mówi się o mobilizowaniu grup, które do tej pory były na rynku pracy marginalizowane. Narastający niż demograficzny i starzenie się społeczeństwa w niedalekiej przyszłości może przełożyć się na zahamowanie wzrostu gospodarczego, spadek PKB i biednienie społeczeństwa. Nie możemy w tym zakresie liczyć wyłącznie na imigrantów zarobkowych, dla których kraje Europy Zachodniej są nadal dużo bardziej atrakcyjnym kierunkiem.
Z punktu widzenia pracownika ten kryzys jest oczywiście korzystny. Pracy jest dużo, jest w czym wybierać, a pracodawca w poszukiwaniu siły roboczej zachęca wyższą pensją i różnymi benefitami. Jest to też czas, kiedy wreszcie docenione mogą być takie grupy jaki: matki wracające z urlopu macierzyńskiego, osoby z niepełnosprawnościami, czy tak zwani „silversi” (młodzi seniorzy, osoby 50+). W debacie udział wzięli przedstawiciele organizacji pacjenckich i pracodawców oraz posłanki zaangażowane w kwestie pracy i polityki społecznej. Rozmawialiśmy o trudnościach, których w pracy doświadczają osoby chore przewlekłe, o tym jak duże znaczenie mają kampanie społeczne, których celem jest zmiana postrzegania społecznego oraz odpowiednie zmiany w prawie, które mają ułatwić powrót lub pozostanie na rynku pracy. Aktywne działania społeczne przy wsparciu strony rządowej, mają szansę zmienić świadomość polskich pracodawców i przedsiębiorców, wskazując istotne korzyści płynące z wdrożenia polityki inkluzywności w zatrudnianiu.