Interwencyjnie - zawsze po stronie pacjentów!
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zawsze stara się zwracać uwagę na różne kwestie istotne dla pacjentów chorych na SM, ale nie tylko - staramy się zabierać głos tam gdzie przed osobami niepełnosprawnymi stają szczególne wyzwania. Przewodniczący Rady Głównej PTSR pan Tomasz Połeć interweniował ws. braku przystanku tramwajowego przed największym w Polsce Instytutem Psychiatrii i Neurologii na ul. Sobieskiego, z którego codziennie korzysta setki chorych. Pismo w tej sprawie skierowaliśmy m.in do władz miasta st. Warszawy, Zarządu Transportu Miejskiego i Rady Warszawskiego Transportu Publicznego. Podobne pismo zostało wysłane także przez Oddział Warszawski PTSR.
Sz. P. Katarzyna Strzegowska
Dyrektor
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
Grochowska 316/320
03-839 Warszawa
Szanowna Pani Dyrektor,
w imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego - ogólnopolskiej organizacji działającej od ponad 30 lat na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane (24 oddziały terenowe i 10 kół terenowych) zwracamy się z prośbą o ustanowienie dodatkowego przystanku tramwajowego (pomiędzy przystankami Nałęczowska 06 i Sobieskiego 06) przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Instytut Psychiatrii i Neurologii jest jedną z największych placówek leczniczych w Polsce, dlatego ważne, by dostęp do niego był łatwy i bezproblemowy, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, schorzeniami neurologicznymi czy z innymi objawami uniemożliwiającymi sprawne przemieszczanie się.
Okolice w bezpośrednim położeniu ośrodków leczących powinny być jak najbardziej inkluzywne, ze zniesionymi barierami architektonicznymi, projektowane w sposób umożliwiający bezproblemowe korzystanie z placówek. Wspomniany przez nas przystanek będzie ogromnym udogodnieniem dla tysięcy chorych, którzy na co dzień korzystają usług Instytutu, w tym m.in. poradni rehabilitacyjnych czy oddziałów szpitalnych, a więc są też podróżującymi komunikacją miejską.
Zwracamy się do Pani Dyrektor chcąc podkreślić trudności, z którymi - mimo powstania nowego ciągu komunikacyjnego, mierzyć się będą osoby chore na stwardnienie rozsiane, inne schorzenia neurologiczne czy z niepełnosprawnościami pozbawione możliwości dogodnego korzystania z infrastruktury tramwajowej w okolicach Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Mam nadzieję, że moja prośba o wyznaczenie dodatkowego przystanku, pomiędzy przystankiem Nałęczowska i przystankiem Sobieskiego, zostanie przez Panią Dyrektor pozytywnie rozpatrzona i wdrożona najszybciej, jak to możliwe.
Tomasz Połeć
Przewodniczący Polskiego
Towarzystwa Stwardzenia Rozsianego