Wystawa fotograficzna UNDER PRESSURE
W dniach 20-26 września w hallu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wystawa fotograficzna „Under Pressure – życie z SM w Europie”. Premiera wystawy miała miejsce 24 kwietnia w Parlamencie Europejskim.
Na zdjęciu – pacjenci z Rejkjawiku na skuterach, Islandia. 10/2011,
autor: Fernando Morales
Projekt Under Pressure autorstwa Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego jest ilustracją wyników Barometru SM – badania porównawczego sytuacji osób chorych na stwardnienie rozsiane w poszczególnych krajach Europy. Do projektu multimedialnego wybrano 12 krajów, w tym Polskę; wyselekcjonowane kraje różnią warunki ekonomiczne, polityka zdrowotna oraz społeczna. Zdjęcia zaprezentowane w Brukseli można obejrzeć pod linkiem, natomiast na obejrzenie eksponatów „na żywo” zapraszamy do Pałacu Kultury.
Na wystawę główną składają się po trzy zdjęcia z każdego kraju, poczynając od Niemiec, które przodują w rankingu Barometru aż do Białorusi, w której sytuacja osób chorych na stwardnienie rozsiane jest szczególnie trudna.
Autorami zdjęć są wybitni fotografowie – laureaci World Press Photo – Walter Astrada, Maximiliano Braun, Fernando Moleres, Lourdes R. Basoli oraz Carlos Spottorno, który gościł w Polsce w październiku 2011 r. fotografując pacjentów z Radomia i Warszawy.
Osoby z SM, które zgodziły się wziąć udział w projekcie pokazały przed światem swoje życie codzienne, sytuacje związane z chorobą – wizyty u lekarza, moment podania leku, rehabilitację, ale także swoje zainteresowania, sposób spędzania czasu wolnego, pasje, a także relacje z wspierającymi bliskimi.
Narodowe polityki społeczne i zdrowotne maja ogromny wpływ na sytuację pacjentów. Dostęp do leczenia i rehabilitacji, refundacja kosztów leczenia, projekty badawcze, rejestry pacjentów, które prowadzą do identyfikacji dobrych praktyk, zatrudnienie to kluczowe obszary, które wpływają na jakość życia mieszkańców danego kraju. Projekt Under Pressure w prosty, odwołujący się do wyobraźni sposób, ilustruje różnice pomiędzy krajami, ukazuje jak wiele można zdziałać dla osób chorych na stwardnienie rozsiane poprzez odpowiednie rozwiązania systemowe.
Zachęcamy do obejrzenia całości wystawy.