Odyseja nadziei - rajd rowerowy na rzecz chorych na SM
W sierpniu b.r. w Polsce będzie gościć francuska ekipa rowerzystów, którzy podjęli się wyjątkowej wyprawy na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane.
W 2014 i 2015 r. zespół sześciu Francuzów (w tym jeden chory na stwardnienie rozsiane) weźmie udział w wyprawie rowerowej dookoła świata na rzecz chorych na SM. Przejadą ok. 15 000 km, poprzez terytoria 23 krajów spotykając się z chorymi na SM oraz ze zrzeszającymi ich organizacjami.
W dniu 12 lipca 2014 cierpiący na SM Gerard Guillouzic, jego syn oraz czterech przyjaciół rozpoczną swoją wielką przygodę rowerową. Cykliści podejmą się trudnego wyzwania dowiedzenia, że nawet osoba chora na stwardnienie rozsiane jest w stanie wziąć udział w tak wymagającej fizycznie wyprawie, Gerard będzie podróżował na specjalnie przystosowanym do jego kondycji rowerze ciągniętym przez innych uczestników.
Projekt jest wspierany przez „l’Odysee de l’Espoir” francuską organizację wspierającą chorych na SM – stowarzyszenie zajmuje się podnoszeniem świadomości społecznej na temat choroby poprzez organizowanie cyklicznych letnich imprez rowerowych.
Na zdjęciu: uczestnicy wyprawy – Gérard Guillouzic, Yvan Guillouzic, Thomas Balloy, Ronan Chenel, Benoit Le Quentrec i Youen Le Quintrec
Po powrocie z wielkiej wyprawy uczestnicy stworzą raport oraz film dokumentalny.
Uczestnicy rajdu zamierzają spotkać się z polskimi organizacjami zrzeszającymi pacjentów SM – wjadą do Polski z Czech ok. 12 sierpnia, odwiedzą Warszawę 23 sierpnia, następnie opuszczą nasz kraj w pobliżu Ełku (30 sierpnia), aby przedostać się na Litwę. Podane daty są na razie przybliżone.
W związku z tym zwracają się z apelem do wszystkich chętnych mieszkających w pobliżu ich trasy o pomoc w organizacji noclegów w miejscach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz o opiekę, wsparcie, a może nawet do przyłączenie się do rajdu, a także o nagłośnienie wyprawy w mediach. Uczestnicy mają ze sobą duży namiot, ale chętnie też skorzystają z noclegu u osób prywatnych, jeśli będą mieli takie możliwości. Trasa jest przybliżona, ale wiemy, że rowerzyści zamierzają odwiedzić takie miasta jak Wrocław, Opole, Łódź, Warszawa.
Uprzejmie prosimy o kontakt na podany adres mailowy osoby, które zechciałyby zająć się rowerzystami, bariery językowe nie mają znaczenia, liczy się każda pomoc, która pomoże im zrealizować przedsięwzięcie na terytorium Polski, email: l.wieczynska@ptsr.org.pl