KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

24 Marzec , 2010

Wałcz: CO ZROBIĆ, ABY STWARDNIENIE ROZSIANE (SM) NIE ZMIENIŁO WSZYSTKIEGO W TWOIM ŻYCIU?

Spotkanie edukacyjne dla osób chorych na stwardnienie rozsiane i ich przyjaciół z Wałcza

W czwartek, 25 marca br. o godzinie 17:00, w Wałeckim Centrum Kultury, przy Placu Zesłańców Sybiru w Wałczu, odbędzie się otwarte spotkanie informacyjne dla osób chorych na SM, ich rodzin i przyjaciół. Jego celem jest przekazanie wszystkim zainteresowanym aktualnej wiedzy na temat możliwości leczenia SM i opieki medycznej nad pacjentami oraz wsparcia, jakie zaoferować może im Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Formuła wydarzenia pozwoli także na indywidualne rozmowy chorych z lekarzem specjalistą, dr n. med. Danutą Nocoń.


Pokaż Co zrobić by SM nie zmieniło wszystkiego w Twoim życiu na większej mapie

Szacuje się, że w całym województwie zachodniopomorskim może żyć nawet blisko 1800 osób chorych na SM. Niestety jedynie ok. 100 chorych korzysta z nowoczesnych metod leczenia. Tymczasem z danych epidemiologicznych wynika, że liczba ta powinna być blisko dwukrotnie wyższa. Neurolodzy wskazują, że sytuacja ta może mieć między innymi bezpośredni związek z brakiem odpowiednich działań edukacyjnych skierowanych do pacjentów. Z tego powodu PTSR wystąpił z inicjatywą przygotowania cyklu spotkań, w ramach których chorzy i ich najbliżsi dowiedzą się między innymi, jakie kryteria musi spełniać pacjent, aby zakwalifikować się do programu leczenia immunomodulującego, które może zahamować rozwój choroby i jak starać się o jego przedłużenie, jakie korzyści płyną z rehabilitacji towarzyszącej terapii farmakologicznej, a także co robić, gdy stan zdrowia chorego nie pozwala na włączenie go do programu leczenia modyfikującego przebieg choroby. Uczestnicy spotkania dowiedzą się gdzie znajduje się najbliższy ośrodek, który udzieli im opieki medycznej i dostosowanej do ich potrzeb rehabilitacji. Przedstawiciele PTSR przekażą również informacje na temat działań prowadzonych w celu wspierania pacjentów w ich walce o pozostanie pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, takich jak Centrum Informacyjne SM wraz z towarzyszącą mu ogólnopolską infolinią o SM, czy Telefoniczna Poradnia Psychologiczna, która pozwala na skorzystanie z bezpłatnej opieki kwalifikowanych psychoterapeutów oraz uzyskanie wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Zaprezentowany zostanie także projekt rzecznictwa dla osób chorych na SM, który wykorzystując powołaną w tym celu instytucję Rzecznika Praw Osób z SM, pozwala na interwencje w przypadku naruszenia praw oraz dyskryminacji osób chorych.

Gościem specjalnym spotkania będzie dr n. med. Danuta Nocoń. Jej obecność będzie gwarantować najwyższy możliwy poziom merytoryczny prezentowanych treści. Po zakończeniu spotkania wszyscy uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z indywidualnej konsultacji i uzyskać porady.

Dodatkowe informacje:

Anna Gryżewska
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Tel: 22 856 76 66
Kom: 692 671 679
e-mail: a.gryzewska@ptsr.org.pl


Powrót