KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

22 Kwiecień , 2010

20 lat Słowackiego Związku Stwardnienia Rozsianego (SZSM) -Turczańskie Cieplice - 7-9.04.2010 r.

W dniach 07-09.04.2010 r. przedstawiciele Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Ustrzykach Dolnych jako oficjalna delegacja polskich chorych na SM zrzeszonych w PTSR, brali udział w obchodach 20 rocznicy powstania Słowackiego Związku Sclerosis Multiplex w Turczańskich Teplicach.
Uczestnikami delegacji byli: Marta i Stanisław Mermer oraz Edward Mórawski, wśród innych zaproszonych z zagranicznych organizacji zrzeszających osoby chore na stwardnienie rozsiane przybyli: Czesi z MS Unie Roska na czele ze swoim przewodniczącym Panem Karelem Hrkalem oraz Węgrzy ze Sclerosis Multiplexes Betegek Orszagos Egyesulete z Panią przewodniczącą Agnes Van. Oczywiście były zaproszone inne organizacje zrzeszone w Europejskiej Platformie Stwardnienia Rozsianego (EMSP) ale z różnych przyczyn nie przybyły.

Obchody te odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta i Premiera Słowackiej Republiki, wystosowali listy i swoich przedstawicieli. Udział wzięła Pani Dyrektor Departamentu z Ministerstwa pracy, spraw socjalnych i rodziny.

Posiedzenie które zostało otwarte 07.04. o godz. 14.00 przez Panią Prezydent Słowackiego Związku Sclerosis Multiplex, Jarmilę Fajnorovą, która po przywitaniu gości uczestniczących w imprezie podziękowała za przybycie wszystkim obecnym oraz dyrekcji sanatorium za udzieloną pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia i udostępnienie bezpłatnego wstępu do Aquaparku. Po Pani Prezydent głos zabrał Honorowy Prezydent SZSM, Prof. dr. Paweł Traubner, dziekan wydziału neurologii na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, przedstawił informacje o ostatnich światowych osiągnięciach w badaniach nad SM oraz nowych lekach. Były też wystąpienia innych osób związanych z działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych oraz firm zajmujących się produkcją oprzyrządowania i sprzętu dla osób chorych i niepełnosprawnych.

Po oficjalnych uroczystościach pani Jarmila Fajnorova zaprosiła gości z zagranicznych organizacji ( jak zauważył Karel Hrkal "spotkała się Wyszehradzka czwórka") w celu omówienia ewentualnej ściślejszej współpracy, ze strony słowackiej uczestniczyły oprócz "szefowej", jej zastępczyni Katarzyna Piseczna i Vlasta Krchniakowa. Dyskusja była bardzo ciekawa i myślę że owocna dla wszystkich stron, poruszano rozmaite tematy i zagadnienia.

W dniu 08.04. nasz (goście z zagranicy) program zaczynał się dopiero po obiedzie, ponieważ Słowacy mieli spotkanie delegatów i omawianie spraw związanych z działalnością swojego Związku. My wolny czas wykorzystaliśmy na krótkie zwiedzanie starej części miasta. Po godz. 13.30 rozpoczął się VI Zjazd SZSM w którym braliśmy udział jako obserwatorzy. Wieczorem po kolacji była część artystyczna którą otworzył wykonując kilka piosenek, menadżer sanatorium Andrzej Petrasz. Następnie były występy zespołu humorystyczno-śpiewającego "Mrchane", który ma w swoim repertuarze wesołe piosenki na rozmaite tematy ale szczególnie uwielbia tematy stosunków społecznych i relacji damsko-męskich. Po występach była ogólna zabawa łącznie z tańcami i tak zakończył się nasz oraz innych pobyt na obchodach 20 rocznicy powstania Słowackiego Związku Sclerosis Multiplex. Następnego dnia rano po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną a wrażenia z tego pobytu przyjechały wraz z nami do Polski. Cały koszt wyjazdu został opłacony przez Radę Główną PTSR a pobyt opłacili Słowacy.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies