KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

24 Listopad , 2016

"Stwardnienie rozsiane i sport – zawsze w ruchu" - nowa publikacja PTSR

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza biblioteka PTSR wzbogaciła się o nową publikację: „Stwardnienie rozsiane i sport – zawsze w ruchu” Doris Friedrich.

SM to choroba o tysiącu twarzy. Może stwarzać najróżniejsze ograniczenia. Mimo to, osoby chore na stwardnienie rozsiane powinny uprawiać sport! Ze względu na naturę choroby występuje u chorych podwyższone ryzyko zaniku mięśni. Nie istnieje jednak żaden jednolity program treningów, są natomiast różne metody i ćwiczenia, które można indywidualnie dostosować do objawów choroby i wydolności organizmu. Wprawdzie sport nie jest w stanie zatrzymać postępów choroby, jednak regularne ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ, szczególnie na utrzymanie sprawności, wytrzymałość, siłę i koordynację oraz przeciwdziałać depresji i zmęczeniu.

Doris Friedrich w wieku 27 lat zachorowała na stwardnienie rozsiane. Przez wiele lat pracowała w specjalistycznej poradni SM, gdzie intensywnie zajmowała się zarówno samą chorobą, jak i możliwościami jej leczenia.

W 2010 roku wzięła udział jako testerka w pracach studialnych dotyczących sportu, prowadzonych przez Instytut Nauk o Sporcie i Sportu w Erlangen. Tak powstał pomysł napisania tej książki.

Mamy nadzieję, że książka pomoże pozyskać dla sportu, ruchu i treningów wielu pacjentów z SM. Znajdą w niej Państwo wiele wskazówek, inspiracji i przykładów. Każdy powinien poznać i wybrać najlepszą dla siebie drogę do aktywności fizycznej.

Książka dostępna jest za darmo. Można zamawiać ją telefonicznie, e-mailowa bądź przez stronę internetową.

Publikacja współfinansowana ze środków PFRON

 

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies