O leczeniu u Rzecznika Praw Pacjenta (RPP)
W dniu 16 stycznia br. w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych poświęcone konsultacji proponowanych przez rząd aktów prawnych w obszarze ochrony zdrowia.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działach koalicji Obywatela dla Zdrowia, której założycielami są Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Rzecznik Praw Pacjentów oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Omówione zostały rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące organizacji opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii, projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Najważniejszy z punktu widzenia osoby chorej na stwardnienie rozsiane jest projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Zakłada on utworzenie zespołu specjalistów, który będzie w ramach skoordynowanej opieki dbał o zdrowie pacjenta. W skład zespołu wchodzić będzie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pielęgniarka POZ i położna. Wyboru tych specjalistów będzie można dokonać poprzez złożenia pisemnej lub elektronicznej deklaracji. Zmiany lekarza lub pielęgniarki będzie można dokonać trzy razy w ciągu roku kalendarzowej, a każda kolejna zmiana będzie wiązała się w poniesieniem kosztów w wysokości 80 zł. Pacjent będzie mógł wybrać specjalistów świadczących usług w różnych placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane szczególnie ważna i warta uwagi jest propozycja utworzenia tzw. zintegrowanej opieki zdrowotnej. Zakłada ona bowiem utworzenie nowej drogi dostępu do lekarzy specjalistów oraz badań diagnostycznych dla osób przewlekle chorych. Koordynatorem opieki zintegrowanej miałby być lekarz POZ, który ustalałby indywidualny plan leczenie dla każdego pacjenta.
Ustawa nie precyzuje, które choroby przewlekłe miałaby zostać objęte taką ścieżką leczenia ani jak dokładnie wyglądałby indywidualny plan leczenia. Celem zmiany jest szybszy dostęp do objętych leczeniem zintegrowanym usług oraz lepsza współpraca i przepływ informacji między lekarzem pierwszego kontaktu i specjalistami. Pozwoli to również na zebranie informacji na temat zdrowia pacjenta w jednym miejscu, zapewni ciągłość i kompleksowość leczenia. Niestety, ustawodawca nie uwzględnił możliwości wyboru lekarzy specjalistów przez pacjenta.
W ramach opieki zintegrowanej takiego wyboru specjalisty dokonywać będzie lekarz POZ. Pacjent, chcący przystąpić do programu leczenia zintegrowanej, będzie podpisywał jednorazową deklaracje i w każdej chwili będzie mógł z tej ścieżki zrezygnować.
Organizacje pozarządowe, w tym przedstawiciele PTSR-u, zgodnie ustalili, że należy zgłosić poprawkę do projektu zintegrowanej opieki zdrowotnej dla osób przewlekle chorych tak, aby pacjent miał możliwość samodzielnego wyboru lekarza specjalisty. Kolejnym postulatem jest wprowadzenie do zespołu koordynatora POZ, co odciąży lekarzy i pozwoli im poświęcić więcej czasu pacjentowi.
Będziemy informować Państwa o dalszych pracach nad ustawami oraz o ewentualnym wejściu zmian w życie.