KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

14 Luty , 2017

Szkolenie dla lekarzy POZ w Lublinie.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego rozpoczęło cykl szkoleń przeznaczonych dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w całej Polsce. Pierwsze szkolenie z tego cyklu odbyło się 11 lutego 2017 roku, w godzinach 10.00 – 16.00 w sali konferencyjnej Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców,  ul. Kruczkowskiego 14, 20-468 w Lublinie.

Tematem ogólnym konferencji był "SM w praktyce lekarza rodzinnego".

Prelegentami byli specjaliści w danej dziedzinie medycyny.

Celem szkolenia jest przekazanie podstawowych informacji lekarzom, którzy jako pierwsi stykają się z osobami chorymi, także na stwardnienie rozsiane.

Szkolenia takie są niezbędne ze względu na powtarzające się skargi osób chorych, na przedłużający się czas do postawienia prawidłowej diagnozy i rozpoczęcia leczenia oraz na pozostawienie osoby chorej bez drobiazgowych wyjaśnień co do dalszego leczenia i postepowania w chorobie.

Pierwszą prelekcję  „Czas ma znaczenie w SM”-  rola lekarzy rodzinnych w szybkiej diagnostyce - przedstawiła Milena Trojanowska, pracownica biura RG PTSR. Przedstawiła zagrożenia w przypadku opóźniającej się diagnozy SM oraz pokazała działania prowadzone przez RG PTSR na rzecz poprawy życia chorych z SM. W swojej prezentacji przedstawiła również postulaty PTSR, które nasza organizacja realizuje w różnoraki sposób.

W tym bloku,  wystąpił także Wiesław Gieroba przedstawiciel Oddziału PTSR w Lublinie, który zaprezentował zakres działań prowadzonych na rzecz osób chorych na SM oraz podał wszelkie kontakty do oddziału. Zapewnił także, że oddział jest otwarty na wszelaką współpracę z lekarzami w celu poprawy życia osób chorych.

Następnie, Prof. dr  hab. med. Konrad Rejdak  z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – przedstawił prezentację „SM   w praktyce lekarza rodzinnego”. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że wczesne rozpoczęcie leczenia ma same dobre strony, ponieważ:  

 - wiąże się z lepszym przebiegiem choroby i późniejszym osiąganiem kolejnych stopni w skali EDSS,

- zmniejsza się także ryzyko rozwoju zmian poznawczych,

- zmniejsza się ryzyko konieczności zmiany leczenia na bardziej agresywne,

Przedstawił pilne sprawy do rozwiązania, które związane są ze:

- zbyt restrykcyjnymi kryteriami kwalifikacji do leczenia,

- zbyt krótkim okresem leczenia w  II linii,

- nierównomierną dystrybucją programów terapeutycznych.

Dr n.med. Magdalena Milewska,  Adiunkt w Zakładzie Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego  zajęła się problemem – „Żywienie w SM”. Zwróciła uwagę na to, jak ważna jest dieta śródziemnomorska w prawidłowym żywieniu osób chorych na stwardnienie rozsiane, jaką dietę stosować aby była bezpieczna i skuteczna.

Ostatnie wystąpienie miał dr n. med. Rafał Młynarski z Przychodni Leczenia Bólu w Lublinie  „Ból przewlekły w chorobach neurologicznych ze szczególnym  uwzględnieniem SM”. Zwrócił uwagę na to, że ból, z różnym natężeniem towarzyszy osobom chorym na SM. W podsumowaniu zauważył, że skuteczne leczenie bólu u chorych na SM jest możliwe, ale wymaga współdziałania wielu specjalistów i zastosowania różnych metod terapii. Powiedział także, że wskazane byłoby, aby chorzy w schyłkowym okresie choroby, mieli szerszy dostęp do opieki paliatywnej.

Wystąpienia przyjęte zostały z wielkim zainteresowaniem a uczestnicy zadawali pytania. Chwalili zamysł zaproszenia prelegentów z terenu ich działania i możliwość nawiązania z nimi bezpośredniego kontaktu.

Już po tym pierwszym spotkaniu powiedzieć należy, że celowe jest organizowanie tego typu szkoleń, jednak uzależnione one są od pozyskiwania finansów na ten cel.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies