Nadzieja na zmiany
Podczas debaty pt.: „Racjonalizacja terapeutyczna i ekonomiczna kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na SM. Wypracowanie planu dla województwa pomorskiego”, która odbyła się 14 marca br. w Ratuszu Głównym Miasta Gdańsk, dyskutowano o aktualnych problemach pacjentów z SM w kraju oraz województwie pomorskim.
Województwo pomorskie liczy około 2500 osób żyjących z SM, którzy od lat zmagają się z problemem dostępu do niezbędnych leków oraz rehabilitacji. Dane dotyczące aktualnych kolejek NFZ z marca 2017 roku pokazują, że w województwie pomorskim na leczenie oczekuje aż 149 pacjentów (110 przypadków stabilnych i 39 pilnych), dłuższą kolejkę oczekujących w Polsce ma jedynie województwo dolnośląskie.
Prezentacje profesora Jarosława Sławka, dr Waldemara Fryze oraz Tomasza Połcia skupiały się przede wszystkim na roli jaką odkrywa szybkie podjęcie leczenia w przebiegu stwardnienia rozsianego, a także na problemach z jakimi będą mierzyli się pacjenci, którzy takiego leczenia nie otrzymają. Przedstawiono również najważniejsze postulaty dla chorych na SM w Polsce i województwie pomorskim.
Oprócz specjalistów w dziedzinie medycyny, głos zabrali również sami pacjenci. Agnieszka Hirsz opowiedziała o tym jak wygląda jej życie, w którym musi pogodzić pracę, opiekę nad małym dzieckiem i comiesięczne wyjazdy po niezbędne leki aż do Rzeszowa.
W debacie wzięli również przedstawiciele OW NFZ. Dyrektor Elżbieta Rucińska-Kulesza podkreśliła, że fundusz stale zwiększa nakłady na leczenie stwardnienia rozsianego, jednak przy aktualnie obowiązującym algorytmie wyliczania środków dla danego województwa nie jest w stanie zaspokoić całkowicie potrzeb chorych na SM w naszym województwie. Niemożliwe jest również automatyczne przeniesienie wszystkich pacjentów leczonych w innych województwach do pomorskiego (pomimo tego, że OW NFZ i tak opłaca ich leczenie) ze względu na strukturę budżetu w funduszu.