KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

07 Czerwiec , 2017

Sukces polskich naukowców

Profesor Krzysztof Selmaj, neurolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zrobili kolejny krok naprzód w badaniach nad stwardnieniem rozsianym. Obszarem zainteresowań naukowców stały się cząstki zwane mikroRNA oraz ich rola w SM.

Badanie profesora Selmaja i jego współpracowników przeprowadzone zostało z udziałem 101 chorych oraz 51 osób zdrowych. Uczestnikom pobrano krew celem poszukiwania w niej, a konkretniej w pęcherzykach pozwalających na transport informacji z jednej komórki do drugiej, cząstek mikroRNA. Wysiłki badaczy nie poszły na marne, udało im się bowiem wyselekcjonować 4 rodzaje mikroRNA, które u osób ze stwardnieniem rozsianym występują w mniejszej ilości niż u osób zdrowych, oraz u tych pacjentów z SM, u których wystąpił rzut, w porównaniu z tymi, którzy znajdowali się w okresie remisji.

„Obniżony poziom cząsteczek mikroRNA we krwi chorych oznacza, że została u nich odblokowana synteza niektórych białek, związanych z procesem chorobowym SM. Co więcej, wiadomo już, o które białka może tu chodzić. W ten sposób może dochodzić do uruchomienia procesu, który prowadzi do rozwoju SM. Ponieważ zmiany te zaobserwowaliśmy w pęcherzykach, które przenoszą informację między komórkami, świadczy to o istnieniu zaburzenia w komunikacji międzykomórkowej w tej chorobie” (cytat za źródłem).

Odkrycie polskich naukowców może otwierać nowe możliwości, nie tylko w kwestii ulepszenia oraz przyspieszenia diagnozy SM, ale także w leczeniu. Doniesienia polskich badaczy opublikowane zostały w znamienitym amerykańskim czasopiśmie podejmującym tematy związane z medycyną - „Annals of Neurology”.

źródło:

http://wyborcza.pl/7,75400,21915146,polacy-rozszyfrowali-tajemnice-stwardnienia-rozsianego-mega-odkrycie.html

 

 

Powrót