KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

26 Lipiec , 2017

Debata "Życie z SM" w Żorach

Wiedza społeczna to ogromna broń w walce o poprawę jakości życia osób chorych na stwardnienie rozsiane. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego stara się tę wiedzę szerzyć i dlatego 22 lipca odbyła się kolejna debat na temat życia z SM. Tym razem nasi eksperci zawitali na Śląsk, do Żor.

Wiele osób chorych na stwardnienie rozsiane spotyka się w swoim życiu z trudnymi do zaakceptowania stereotypami na temat choroby. Czy SM to choroba genetyczna i kobieta z nią żyjąca powinna mieć dzieci? Czy to dziedziczne? Czy każdy chory na tę chorobę prędzej czy później będzie zmuszony poruszać się z pomocą kul lub wózka? Te, i wiele innych pytań, pada podczas rozmów ze znajomymi, pracodawcą, sąsiadami. Dla osoby chorej odpowiadanie na nie bywa trudne. Brak wiedzy społecznej buduje niepotrzebne bariery, utrudnia codzienne funkcjonowanie. A jak by się żyło tym osobom, gdyby każdy posiadał chociaż podstawowe informacje na temat SM? Odpowiedź wydaje się banalnie prosta – lepiej.

Debaty poświęcone życiu z SM mają na celu poprawę poziomu wiedzy na temat choroby i jej konsekwencji dla chorego, jego najbliższego otoczenia, jak i całego społeczeństwa. W Żorach profesor Jerzy Kotowicz mówił o podłożu SM, możliwych sposobach wpływania na przebieg choroby. Magdalena Dorko-Wojciechowska, dietetyk, mówiła o roli sposobu odżywiania w procesie łagodzenia przebiegu choroby, ale również wpływie diety na nasze samopoczucie, jakość życia. Milena Trojanowska przypomniała jak ogromne znaczenie w procesie diagnozy i leczenia SM ma czas.

W spotkaniu wzięli udział członkowie okolicznych oddziałów PTSR, a także mieszkańcy Żor i pobliskich miejscowości. Plakaty i bilbordy zapraszały wszystkich chętnych do Miasteczka Westernowego Twinpigs, gdzie wydarzenie miało miejsce. Sala wypełniła się po brzegi. Cieszy nas, że w debacie udział wzięły liczne grono osób nie związanych z organizacją i środowiskiem osób chorych. To daje nam nadzieję, że cel, jakim było podniesienie wiedzy społecznej na tematy choroby, został osiągnięty.

Warto dodać, że na zakończenie dnia zaśpiewał Paweł Kukiz, który zgodził się wesprzeć PTSR charytatywnymi koncertami. Wielotysięczny tłum słuchał znanych przebojów tego wokalisty, a jednocześnie była to dodatkowa okazja, aby poruszyć temat stwardnienia rozsianego, ponieważ mieliśmy możliwość opowiedzieć o chorobie przed koncertem.

Kolejna debata odbędzie się w połowie września w Warszawie. Już dziś serdecznie za nią zapraszamy! Szczegóły pojawią się na stronie internetowej www.ptsr.org.pl oraz na profilu PTSR na Facebooku.

 

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies