600-lecie szpitalnictwa w Sieradzu
Prelekcje i wystawa "Dzieje Szpitalnictwa w Sieradzu" upamiętniły 600-lecie służby zdrowia w Sieradzu oraz 165 rocznicę oddania do użytku szpitala św. Józefa w Sieradzu. Uroczystość została zorganizowana przez Grupę nieformalną "Z pasją dla Sieradza" wraz z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego oddział w Sieradzu, dzięki dofinansowaniu z mini grantów z Miasta Sieradza i Centrum Opus.
Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała pogratulował organizatorom, zwłaszcza determinacji i pasji. Podkreślił znaczenie szpitala św. Józefa, przez sieradzan popularnie nazywanym "starym"- "Los sprawił, że przez ostatnie miesiące codziennie przemierzałem korytarze szpitala i patrzyłem na tablicę upamiętniającą jego powstanie. Zarówno w starym jak i nowym mamy bardzo dobry personel medyczny i wysoką jakość leczenia."
Konferencja obfitowała w bardzo interesujące prezentacje: prof. zw. dr hab. Andrzej Felchner, syn sieradzkiego lekarza związanego ze szpitalem św. Józefa mówił o historii medycyny. Lekarz Zdzisław Prajs zaprezentował historię lecznictwa w naszym mieście. Ta ma swoją tragiczną historię, jak wówczas gdy miasto dręczyły epidemie: dżumy, ospy, cholery, gruźlicy, grypy hiszpanki czy błonicy. W 1416 roku na ziemi sieradzkiej powstał pierwszy szpital, który w tamtych czasach pełnił rolę przytułku. Ufundował go Marcin Zaręba, bliski współpracownik króla Władysława Jagiełły. "Ówczesny" szpital miał 4 łóżka i dał początek stałej opieki medycznej w Sieradzu. Od 1791 roku w Sieradzu praktykowały 3 akuszerki. Od 1845-1852 roku trwała budowa szpitala św. Józefa. W budowie brali udział mieszkańcy Sieradza i okolic. Pieniądze na budowę zbierano poprzez loterie czy spektakle. Materiały budowlane przekazało 12 właścicieli ziemskich. Rada szpitala zgromadziła 82288 rubli i 361 kopiejek. Szpital został przekazany mieszkańcom 20 marca 1852 roku. Pracował w nim wówczas 1 lekarz ( Edward Bieling), ekonom i sekretarz, felczer, prowizor apteki, posługacz dla chorych, kucharka i stróż. Dopiero w późniejszych latach w szpitalu pojawiły się pielęgniarki. Były to siostry szarytki, które gościły dziś na konferencji w Sieradzu.
Konferencji towarzyszy wystawa upamiętniająca dzieje "starego" szpitala i jego personel. Wystawę można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sieradzu (Dominikańska 2) do 26 listopada 2017 r.