KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

04 Grudzień , 2017

Relacja ze spotkanie młodych z SM w Pradze

Miałam ogromną przyjemność brać udział w pierwszej konferencji MS Sessions w Pradze. Była to wyjątkowa konferencja, bo organizowana po raz pierwszy wspólnie przez dwie, wielkie europejskie organizacje - Shift MS i eMSp - obie skupione wokół młodych ludzi z SM.
 
Decyzja o moim przyjeździe była spontaniczna i na zastępstwo, ale nie żałuję ani chwili. Pierwszy raz widziałam tyle osób (120!) zmagających się z tym samym paskudztwem co ja i podniosło mnie to na duchu. Przyjechali chorzy z całej Europy. Była duża grupa osób z Wielkiej Brytanii i Włoszech, ale też ze Słowenii, Finlandii czy Szwajcarii.
 
Konferencja trwała dwa dni, podczas których odbywały się wykłady przeprowadzane przez psychologów, neurologów i samych organizatorów. W sobotę konferencje otworzył wykład Yolandy Higueres, pt "Love Yourself" Po wykładzie nawiązała się dyskusja wśród uczestników, w której padło wiele słów wsparcia i wzajemnego zrozumienia. Całe przedpołudnie opierało się na wykładach motywacyjnych i mówiących nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym. Popołudniową sesje otworzył George Pepper, założyciel organizacji Shift.MS. Przedstawiał raport Brain Health, z którym każdy chory powinien się zapoznać. Po nim nastąpiły wykłady neurologa Jeremiego Hobarta i specjalisty od zatrudnienia, Grahama Halseya. Wykłady zawierały wiele informacji dot. leczenia i przede wszystkim uświadamiania nas jaka siła tkwi w wiedzy na temat swojego zdrowia i stałego monitorowania jego stanu. Wieczorem poszliśmy na kolację i mieliśmy chwilę czasu żeby móc zwiedzić Pragę.
 
Drugi dzień konferencji rozpoczął się ciekawym wykładem dietetyka Connora Kerleya, który sam jest chory na SM. Nie tylko zachęcał nas do zadbania o swoją dietę, ale pokazywał dotychczasowe badania wpływu diety na przebieg choroby. Przede wszystkim świecił wspaniałym przykładem. Perłą niedzielnych spotkań, był wykład Moiry Tzitziki dot. tematu, który chyba najbardziej ciekawi młodych chorych. Moira Tzitzika jest seksuologiem, i dzieliła się z nami podstawami udanego związku, jak rozmawiać o seksie z lekarzami i z jakimi problemami możemy się spotkać. Pytaniom nie było końca, wszyscy żałowali że czas był tak ograniczony. Ciekawym dla mnie wykładem był też wykład Lukasa Hany o "mindfulness". Metodzie pracy nad sobą która sprawdza się radzeniu ze stresem i niepotrzebnymi myślami i sprawia że jesteśmy bardziej skupieni i świadomi. Niestety z powodu wczesnej godziny lotu, nie mogłam tego dnia zostać do końca i ominął mnie wykład Anne Scott. Podróżniczki i założycielki Girl Gone International.
 
Nie mogę znaleźć słów żeby opisać jaką pozytywną energią dzieliliśmy się przez ostatni weekend. Cały czas jestem na jej fali. W Pradze zainspirowano mnie do pochylenia się nad swoją chorobą, wyposażenia się we właściwe narzędzia, zajęcia się swoją dietą i ruchem. Choć najważniejsze i najbardziej cenne okazało się same doświadczenie tego z innymi chorymi. Zobaczyłam jaka siła drzemie w ludziach, którzy skupią się razem. Mam głowę pełną pomysłów i ręce pełne ognia, jak rozwinąć działalność Twardzieli. Strzeżcie się ! Mam nadzieję, że w przyszłym roku delegacja z Polski będzie większa! Do zobaczenia! 
Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies