KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

14 Czerwiec , 2010

Zbliżają się wakacje - jak zaplanować wyjazd (porady dla osób niepełnosprawnych)

Osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do wypoczynku jak i osoby zdrowe. Wyjazd osoby niepełnosprawnej może być jak najbardziej udany pod warunkiem, że zostanie zaplanowany we właściwy sposób. ON z niepełnosprawnością ruchową w szczególności osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich są najbardziej narażone na wszelkie niedogodności. Dlatego decydując się na wyjazd turystyczny należy sprawdzić przede wszystkim sposób dojazdu oraz miejsce pobytu. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

Zacznijmy od transportu. Zdecydowanie łatwiej jest zorganizować dolot samolotem niż dojazd transportem lądowym (przy wyjazdach zagranicznych). Planując podróż samolotem pamiętajmy, że mamy prawo skorzystać z usługi asystenta będącego pracownikiem lotniska, który zaopiekuje się nami aż do momentu wejścia do samolotu. Również po wylądowaniu w danym kraju taki serwis będzie na nas czekał. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna i wystarczy zgłosić jej potrzebę w momencie kupna biletu lotniczego lub imprezy turystycznej w biurze podróży. Osoby nie wstające z wózków inwalidzkich koniecznie musza w formularzu zaznaczyć ten fakt. Warto tez pamiętać przed lotem o zastrzyku z heparyny (zapobiega zakrzepom) szczególnie na długich lotach międzykontynentalnych np. do USA

Sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza, gdy ON będzie chciała podróżować koleją. Chociaż i tutaj widać zmiany na lepsze. W Warszawie lub innych większych miastach można zamówić usługę asystenta, który pomoże wejść do pociągu. Niestety, może się zdarzyć, ze wózek inwalidzki nie zmieści się w drzwiach. Przypuścimy, że pociąg nie dochodzi do miejsca naszego zaplanowanego pobytu, pozostaje nam tylko jazda autokarem. I tu jesteśmy narażeni na stres. ON na wózkach potrzebowały będą pomocy osób trzecich, które ich wniosą do autokaru. Jest to bardzo upokarzające i niewygodne. Niestety brak jest wystarczającej ilości autokarów z windami dla wózków. Najpewniejszym środkiem transportu zostaje nadal samochód osobowy. Szkoda, że PEFRON wycofał się z programu dofinansowywania zakupu samochodu przez ON lub ich opiekunów.

Kiedy już sobie wybierzemy nasze miejsce pobytu należy tour operatora lub bezpośrednio hotel/ kwaterę ośrodek wczasowy poinformować o rodzaju swojej niepełnosprawności. Nikt nie domyśli się jeżeli mu o tym nie powiemy. Nie bójmy się pytać o detale. Znaczenie słów "obiekt przystosowany" jest różnie interpretowany. Co z tego, że jest podjazd do budynku jeśli hotel nie posiada dostosowanej łazienki i toalety, a do restauracji należy dojść po schodach. Niestety, brak jest rzetelnej informacji o dostępności obiektu - większość biur podróży podaje ogólną informację " hotel przystosowany". W przypadku zapytania o szerokość drzwi, uchwyty w łazience przy toalecie, ukształtowanie terenu to już o szczegółowe informacje jest trudniej. Dla osób poruszających się na wózkach i mających inne problemy z poruszaniem jest to bardzo ważne. W innych krajach taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. A przecież to nie wymaga dużych nakładów, tylko dobrej woli organizatorów lub biur podróży. Umieszczenie tego typu informacji wzbogaciłoby nawet ofertę katalogową.

Nie każdy lubi "wczasować się" w jednym miejscu. ON również chcą zwiedzać, czuć się pełnoprawnymi turystami na równi ze zdrowymi i uczestniczyć w wycieczkach objazdowych. Same ON powinny wybierać takie kierunki, które nie zagrażają bezpośrednio ich zdrowiu. Koniecznie trzeba w taka trasę zabrać osobę towarzyszącą ze sobą. Biura podróży nie odmawiają ( choć mogą). Taka postawa wynika prawdopodobne z obawy, że udział takich osób przysporzy dodatkowych kłopotów pilotowi, spowolni wycieczkę itd. W przypadku wyjazdów zagranicznych należy pamiętać o ubezpieczeniu. Czasami warto nawet dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Ostatnia rada. Pytajmy o zniżki w muzeach, kinach, na wystawach przysługujące ON. Zdarza się często, że osoba na wózku inwalidzkim albo opiekun mają bezpłatny wstęp.

Osoby niepełnosprawne, zarówno dzieci i dorośli, mogą wypoczywać, podróżować, zwiedzać nasz kraj i świat na równi z osobami pełnosprawnymi. Wyjazdy mogą Stanowic ciekawą formę rehabilitacji i terapii. Szkoda, że ON nie mogą przeznaczyć dotacji na turnus rehabilitacyjny na dowolny wybrany kraj i formę wypoczynku.

przygotowała
Małgorzata Tokarska
Accessible Poland Tours Biuro Podróży Dla Osób Niepełnosprawnych
www.accessibletour.pl    Office@accessibletour.pl

W tej chwili biuro organizuje wycieczkę do Wilna - 02.08 do 04.08.2010. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z biurem.
Powrót