KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

19 Marzec , 2018

Spotkania z uczniami szkół w Białej Podlaskiej

Jak ważna jest edukacja młodych ludzi zauważyliśmy już podczas pierwszej lekcji. Na pytanie „czy ktoś z was zetknął się już kiedyś z tą chorobą?” zapadła grobowa cisza. Wśród młodzieży i nie tylko, choroba kojarzona jest z osoba starszymi. Wielu ludzi przekonanych jest, że SM nie dotyczy ich tak długo jak są młodzi. To wielki błąd. Nie bez powodu stwardnienie rozsiane to „choroba młodych dorosłych” i „choroba 1000 twarzy”. Diagnozowana jest w prawie każdym wieku, a jej przebieg jest nie do przewidzenia. Te wiadomości zaskoczyły młodzież. Pojawiły się pytania o walkę z bólem, sposoby diagnozowania, leczenia, możliwości podejmowania aktywności fizycznej. Przekazanie wiedzy o tej trudnej chorobie w sposób przystępny, elementów na własnym przykładzie, pokazało tym młodym osobom, że SM to tylko jeden z elementów życia osób chorych. Po wyjściu ze szpitala ci ludzie są małżonkami, rodzicami, społecznikami, ludźmi realizującymi się w swojej pracy. Jedyne czego potrzebują to większej akceptacji ich stanu zdrowia, który może się zmieniać wraz z przebiegiem choroby i czasami wsparcia w pokonywaniu ograniczeń.

Z tych lekcji chcemy, żeby młodzi ludzie zapamiętali też jak radzić sobie z taką trudną diagnozą u siebie lub osoby ze swojego otoczenia. Nie chcemy straszyć SM, raczej uświadomić, że nawet niewielka wiedza na temat licznych schorzeń, które dotykają nasze społeczeństwo, pozwala łatwiej pogodzić się z pojawieniem się takiej diagnozy u siebie lub kogoś z otoczenia. Pozwala też osobom chorym lepiej funkcjonować w życiu codziennym. Głęboko wierzymy, że czas spędzony z osobami chorymi pozwoli młodzieży porzucić błędne stereotypy i uświadomi im rolę, jaką oni sami odgrywają w życiu osób chorych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych  kiedy z otwartością i zrozumieniem podchodzą do ich potrzeb i ograniczeń.

Za pomoc w organizacji spotkań należą się ogromne podziękowania wiceprezydentowi miasta Biała Podlaska, Panu Michałowi Litwiniukowi. Dzięki jego zaangażowaniu przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego mogli spotkać się z uczniami 4 szkół i przeprowadzić 12 spotkań z młodzieżą. Pan Prezydent również brał w nich czynny udział dając znakomity przykład młodym mieszkańcom miasta, że warto angażować się w akcje społeczne i szerzyć wiedzę na czasami trudne tematy.

Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się spotkać z uczniami kolejnych szkół w różnych miastach. Wierzymy, że edukacja młodych osób to jeden z najskuteczniejszych sposób na podnoszenie świadomości społecznej i uwrażliwianie społeczneństwa na potrzeby osób żyjących z SM. Do zobaczenia!

 

Powrót