KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

31 Maj , 2019
Za nami Światowy Dzień SM 2019

Za nami Światowy Dzień SM 2019

30 maja obchodziliśmy Światowy Dzień SM - międzynarodowe święto osób z SM i ich bliskich, a także całego środowiska zaangażowanego w walkę z chorobą. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja SM Walcz o Siebie zorganizowali konferencję w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Hasło tegorocznego Światowego Dnia SM to „Widzialność”- dotyczy to niewidzialnych objawów SM i tego, by stały się dostrzegane i rozumiane.  Tej właśnie tematyce poświęciliśmy naszą konferencję, w której udział wzięli specjaliści oraz osoby chorujące na stwardnienie rozsiane ich bliscy.  
Spotkanie  poprowadziła dziennikarka, Małgorzata Wiśniewska a otworzył je Tomasz Połeć, Przewodniczący PTSR oraz Łukasz Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.  Na wstępie o idei Światowego  Dnia SM opowiedziała Magdalena Fac-Skhirtladze, Sekretarz Generalna PTSR.  O niewidocznych objawach SM i problemie ich dostrzegalności rozmawialiśmy, biorąc pod uwagę wiele aspektów, widzianych oczami zarówno lekarzy, jak i pacjentów czy psychologów. O Leczeniu niewidocznych objawów opowiedział dr Jacek Zaborski, natomiast o roli fizjoterapii w życiu z niewidocznymi symptomami – prof. Maciej Krawczyk z Krajowej  Izby Fizjoterapeutów. Na zaburzenia poznawcze i sposoby radzenia sobie z nimi zwróciła uwagę Dominika Czarnota-Szałkowska, natomiast na zaburzenia seksualne w SM – Milena Trojanowska. Niemniej istotne są także niewidzialne symptomy SM w odniesieniu do pracy zawodowej –tym zagadnieniem zajęła się Magdalena Fac-Skhirtladze. Natomiast o Szkole Motywacji opowiedziała Malina Wieczorek – prezes Fundacji SM Wal o Siebie.  Debata cieszyła się dużym powodzeniem, na sali nie było ani jednego wolnego miejsca, co pozwala nam sądzić, że takie spotkania są niezwykle potrzebne. W debacie wzięli udział nie tylko eksperci, ale także osoby chore na SM, które chętnie brały udział w rozmowie. Podczas konferencji zaprezentowaliśmy również materiały medialne o niewidocznych symptomach i życiu z SM, przygotowane przez MSIF i PTSR. 
Obchody Światowego Dnia SM, to jednak nie tylko debata. W tym szczególnym dniu, na ulice Warszawy wyszli wolontariusze, którzy rozdawali przechodniom pomarańczowe wstążeczki – symbol Światowego Dnia SM, oraz materiały informacyjne. Wszystko, by zwiększyć świadomość społeczną na temat stwardnienia rozsianego. Z dumą musimy przyznać, że akcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i wiele osób chętnie przypięło sobie tego dnia pomarańczową wstążeczkę, by okazać wsparcie i solidarność z osobami chorującymi na SM. 

 

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies