KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

30 Październik , 2019
Pierwszy lek dla chorych z PPMS trafił na listę leków refundowanych.

Pierwszy lek dla chorych z PPMS trafił na listę leków refundowanych.

Dziś, zgodnie z zapowiedziami zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia dot. listy leków objętych refundacją od 1 listopada 2019 r., na której oficjalnie znalazł się lek wyczekiwany przez pacjentów z postacią pierwotnie postępującą SM (PPMS), stanowiących ok. 10% chorych na SM, dla których nie było dotąd żadnej opcji terapeutycznej.

Ze względu na narastającą w czasie niepełnosprawność osoby z PPMS były często wykluczone z życia społecznego i zawodowego. Cieszymy się, że osoby z SM będą mogły być leczone okrelizumabem – pacjenci z PPMS zyskają wreszcie dostęp do leczenia. Nowe terapie dostępne będą również dla pacjentów z rzutowo remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (RRMS). Oprócz leku okrelizumab pacjenci zyskają również dostęp do kladrybiny.

Występując w imieniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym chcielibyśmy podziękować Ministerstwu Zdrowia, a szczególnie ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu. Jesteśmy wdzięczni za pochylenie się nad potrzebami pacjentów z PPMS, wysłuchanie głosu autorów i sygnatariuszy apelu ws. refundacji terapii dla pacjentów z pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego. Nie sposób nie wspomnieć i nie podziękować również Rzecznikowi Praw Pacjenta za przekazanie na ręce Ministra ww. apelu pacjentów. Dziękujemy też środowisku lekarskiemu, które świętując miniony Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym wzięli udział w organizowanym w Łodzi Zmobilizowani.SM run, biegu dla polskiej neurologii, który odbył się pod hasłem „Zobaczyć niewidocznych – zatrzymać progresję postaci postępujących SM”.

Cieszymy się z dostępności pełnej oferty terapeutycznej stwardnienia rozsianego dla pacjentów z SM w Polsce.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-23-pazdziernika-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2019-r

Powrót