KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

21 Listopad , 2019
Pierwsza z cyklu debata "Porozmawiajmy o SM -"

Pierwsza z cyklu debata "Porozmawiajmy o SM -"

W dniu 07.11.2019r  dzięki  gościnności Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka odbyła się debata edukacyjna dla pacjentów ,,Porozmawiajmy o SM'' i warsztaty dla chorych. Na spotkanie przybili przedstawiciel NFZ – Mariola Sikora, koordynator SM przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, przedstawiciele prezydenta Miasta Aneta Patorska oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater  w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, członkowie Nadbużańskiego O/PTSR i osoby współpracujące z PTSR. Pierwszą część spotkania poprowadził Tomasz Połeć przewodniczący Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Warszawie i Magda Fac – Skhirtiadze.

Kluczowymi zagadnieniami debaty były następujące tematy: choroba, diagnostyka i nowe metody leczenia, pomoc PTSR,  leczenie i rehabilitacja.

Następnie Pani Mariola Sikora z NFZ  przedstawiła obecną sytuacje leczenie  SM w województwie Lubelskim, potwierdziła że w Białej Podlaskiej nie ma programów leczenia SM. Pan Mateusz Rafałko koordynator SM przy Wojewódzki Szpitalu Specjalistycznym  współpracujący z Nadbużańskim O/PTSR przedstawił jak wygląda dostępność do rehabilitacji na terenie Miasta Biała Podlaska a w szczególności szpitala. Na zakończenie zadawano pytania do wszystkich uczestników debaty a także do chorych.

Po przerwie na kawę, przy współudziale firmy Novartis, rozpoczęto drugą cześć spotkania warsztaty dla członków PTSR. Warsztaty prowadził prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak - konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii i szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie. Po przedstawieniu sytuacji leczenia  i dostępności do programów na terenie Województwa Lubelskiego, chorzy zadawali pytania. Najważniejszym pytaniem jest dlaczego w Białej Podlaskiej nie ma programów lekowych SM. Mamy nadzieje że takie spotkania pomogą chorym na terenie Białej Podlaskiej w dostępności do leczenia ale przede wszystkim do lekarzy specjalistów. Wszystkim gościom i uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie, organizatorom za zorganizowanie debaty a Prezydentowi za udostępnienie sali.

Partner 

Powrót