KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

25 Styczeń , 2020
Lek na wtórnie postępujące stwardnienie rozsiane zatwierdzony w Europie!

Lek na wtórnie postępujące stwardnienie rozsiane zatwierdzony w Europie!

Lek na wtórnie postępujące stwardnienie rozsiane zatwierdzony w Europie!

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła lek siponimod do leczenia dorosłych z aktywną (tzn. odznaczającą się rzutami lub aktywnymi zmianami zapalnymi widocznymi na obrazach MRI) wtórnie postępującą postacią SM ( secondary progressive MS, SPMS). Do tej pory skuteczne leczenie osób z SPMS nie było możliwe.

Badania kliniczne wykazały, że siponimod istotnie spowalnia postęp choroby (hamuje progresję niepełnosprawności i poprawia funkcjonowanie poznawcze). Preparat jest w formie doustnej.

Ponieważ około 80% osób z rzutowo-remisyjną ( relapsing-remitting MS, RRMS) postacią SM w przeciągu kilkunastu lat przejdzie w postać wtórnie postępującą, zatwierdzenie siponimodu przez Komisję Europejską to ogromny krok naprzód, który z pewnością wpłynie na poprawę jakości życia zarówno samych pacjentów jak i ich opiekunów.

W 2019 siponimod został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków ( U.S. Food and Drug Administration, FDA) w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci SM (RRMS), w tym klinicznie izolowanego syndromu ( clinically isolated syndrome, CIS), oraz aktywnego wtórnie postępującego SM (SPMS).

Źródło: Novartis

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies