KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

14 Kwiecień , 2020

Telemedycyna i e-recepta w dobie epidemii COVID-19

W obecnym czasie, dbając o bezpieczeństwo siebie i innych, ograniczamy przemieszczanie się i wychodzenie na zewnątrz. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje pozostawanie w domach i w przypadkach niezagrażających życiu albo stabilnych – konsultacje lekarskie przy pomocy narzędzi telekomunikacji. Co więcej, wiele przychodni nie przyjmuje pacjentów na wizyty stacjonarne w placówkach i dbając o bezpieczeństwo – zachęca do teleporad.

By ułatwić z korzystania z tej formy komunikacji z lekarzem, Telemedyczna Grupa Robocza przygotowała poradnik dla pacjentów, który wyjaśnia, dlaczego warto z takiego wsparcia lekarskiego oraz jak postępować podczas zdalnego połączenia z lekarzem.

Poradnik do pobrania ze strony: http://www.telemedycyna-poradnik.pl/ w zakładce Poradniki

W dobie epidemii, gdy kontakt osobisty z lekarzem jest mocno ograniczony a wychodzenie z domu niezalecane, kwestią istotną jest uzyskanie e-recepty na leki przyjmowane na stałe (nie dotyczy leków w programach lekowych). Jak to zrobić?

W niektórych przychodniach można zanieść kartkę i wrzucić ją do specjalnie przygotowanego na to pudełka. Wcześniej jednak należy sprawdzić, jakie informacje powinny się na takiej kartce znaleźć, aby lekarz bez problemu mógł wystawić receptę (np. nr PESEL, informacja o leku, nr telefonu). Na podany numer telefonu z przychodni przychodzi SMS z kodem e-recepty. W innych przychodniach wystarczy kontakt telefoniczny – należy wtedy podać niezbędne dane (imię, nazwisko, PESEL oraz nazwisko lekarza prowadzącego). Po podaniu danych przychodnia kontaktuje się z lekarzem prowadzącym i po konsultacji przesyła kod e-recepty. Czasem istnieje możliwość kontaktu z lekarzem przez udostępniany przez niektóre przychodnie czat online

E-receptę wystawić może też farmaceuta w przypadku, gdy pacjent ma problem z uzyskaniem recepty na stale stosowane przez niego leki. W przypadku osób, które zazwyczaj zaopatrują się w tej samej aptece, farmaceuta ma możliwość sprawdzenia, jakich leków używali w przeszłości. To daje mu podstawę do ich wydania celem kontynuacji przez pacjenta leczenia w oparciu o receptę farmaceutyczną. Niestety, recepta wystawiona przez farmaceutę jest pełnopłatna (100%).

 Źródła: https://mgr.farm/aktualnosci/farmaceuta-wystawi-recepte-w-przypadku-covid-19/

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies