- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Depresja to poważne kliniczne zaburzenie nastroju, które od zwykłego, przejściowego smutku czy przygnębienia różni się tym, że nie mija, gdy w naszym życiu wydarzy się coś pozytywnego. Osoba cierpiąca z powodu depresji traci zainteresowanie rzeczami i aktywnościami, które wcześniej sprawiały jej radość, a także odczuwa stały brak energii, co jeszcze bardziej utrudnia podejmowanie jakiejkolwiek aktywności.
Osoby z SM statystycznie częściej doświadczają depresji, niż osoby z innymi chorobami przewlekłymi oraz częściej, niż ma to miejsce wśród ogólnej populacji ludzi. Szacuje się, że około połowa chorych na SM doświadczyła epizodów tzw. ‘dużej depresji’ na jakimś etapie swojego życia. Prawdopodobnie, w przypadku pacjentów z SM, pojawienie się epizodów depresyjnych może być następstwem konieczności stanięcia w obliczu faktu diagnozy choroby przewlekłej, a co za tym idzie – potrzeby zmiany stylu życia i przystosowania się do nowej rzeczywistości.
Istnieją również badania, których wyniki pokazują, że depresja u osób z SM może mieć także podłoże biologiczne, tj. wynikać z faktu uszkodzenia u tych osób obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć i nastrój (hipokampu).
Mimo, że dotychczasowe badania tego nie potwierdzają, istnieje także zwiększone ryzyko wystąpienia depresji u osób z SM przyjmujących leki modyfikujące przebieg choroby z grupy interferonów. Lekarze nie zalecają jednak przerwania leczenia w przypadku wystąpienia objawów depresyjnych, gdyż korzyści płynące z leczenia modyfikującego przebieg SM znacznie przewyższają potencjalne uciążliwości związane z wystąpieniem u tych pacjentów zaburzeń nastroju. W sytuacjach tego wymagających, depresję również można leczyć, niekoniecznie środkami farmakologicznymi. Świetnie sprawdza się tutaj również psychoterapia poznawczo – behawioralna oraz ćwiczenia fizyczne.
Niezależnie od wyboru metody leczenia depresji (można je również łączyć), ważne jest, aby jej nie lekceważyć. Depresja nie mija samoistnie, jej zwalczenie nie jest też kwestią posiadania dostatecznej siły woli czy chęci. Nieleczona depresja może również skutkować pojawieniem się myśli samobójczych, a ponieważ u osób z SM występuje ona relatywnie częściej, są one średnio 7.5-krotnie bardziej narażone na popełnienie samobójstwa, niż osoby z depresją w populacji ogólnej.
Zobacz naszą infografikę dotyczącą depresji w SM: