- O SM
- Życie z SM
- NMOSD/MOGAD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Stres jest wymieniany jako jeden z czynników mogących wpływać na przebieg choroby sprzyjając rzutom i pogłębieniu się objawów choroby. Nie sposób uniknąć go w życiu codziennym, można jednak znacznie ograniczyć go. Skuteczną metodą jest usystematyzowanie dnia tak, aby nie spotykało nas zbyt wiele niespodziewanych i stresujących sytuacji. Planowanie dnia, uwzględnienie w nim czasu na odpoczynek i działania, które sprawiają przyjemność jest niezwykle istotne. Jeżeli wyeliminowanie sytuacji stresowych jest niemożliwe, inną metodą może być zmiana postrzegania sytuacji. Tutaj wsparciem może okazać się rozmowa, która pomoże inaczej interpretować dane zdarzenie. Jeżeli rozmowa z kimś bliskim nie pomaga, warto rozważyć spotkanie z psychologiem. W PTSR możesz uzyskać również poradę telefonicznie za pośrednictwem Infolinii SM (22 127 48 50).
Jeżeli w życiu wydarzy się jednak coś co wywołuje stres, warto mieć w zapasie metodę, sposób, który uspokoi. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, mindfulness, aktywność fizyczna, czytanie itp. Dla każdego coś innego może być czynnikiem odstresowującym, trzeba poszukać sposobu indywidualnie lub ze współpracy ze specjalistą.
Stres towarzyszy też diagnozie SM. To nowa i trudna sytuacja, której zaakceptowanie wymaga czasami czasu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w stresie dotyczącym choroby: