KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Leczenie SM w Polsce - nieaktywne

Leczenie rzutowo-remisyjnej postaci SM w Polsce jest możliwe w ramach programów lekowych refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Oznacza ta, że osoba z SM – jeśli posiada ubezpieczenie zdrowotne – może leczyć się za darmo. Programy lekowe składają się z tzw. 1 i 2 linii leczenia. 

Terapię najczęściej rozpoczyna się od podania leku należącego do leków 1 linii. Są to przede wszystkim, obecne od na rynku od kilkunastu lat - interferony beta oraz octan glatirameru, ale również leki nowszej generacji, silniejsze - fumaran dimetylu oraz teryflunomid. Jeśli choroba rozwija się szybko i agresywnie (ang. rapidly evolving severe, RES) lub gdy leczenie lekami I linii nie przynosi rezultatów przez określony czas (przez jeden pełny cykl leczenia, zazwyczaj 1 rok, w trakcie którego wciąż obserwuje się aktywność zapalną), wdraża się leki z 2 linii. Należą do nich: fingolimod, natalizumab, kladrybina, alemtuzumab. To leki bardzo skuteczne w hamowaniu postępu choroby, ale też z możliwymi istotnymi skutkami ubocznymi.

To jaki lek zostanie ci zaproponowany zależy od postaci choroby, jej aktywności, przebiegu, twojego stanu neurologicznego. Dobór terapii to bardzo indywidualna decyzja, a podejmując ją należy uwzględnić sposób podawania leku (doustnie w postaci tabletek, przezskórnie w zastrzykach, we wlewie), preferencje pacjenta, skutki uboczne. Z tego względu zawsze powinieneś mieć możliwość omówienia wszystkich sowich wątpliwości z lekarzem prowadzącym, by podjąć świadomy wybór oparty na sprawdzonych informacjach.

Przyjmowanie leków będzie wiązało się z badaniami przed rozpoczęciem terapii, kontrolnymi wizytami u lekarza oraz badaniami w trakcie (m.in. regularne badania krwi oraz cykliczny MRI).

Najczęściej zadawane pytania
Czy leczenie jest terminowe?
Jeszcze kilka lat temu leczenie SM w Polsce było ograniczone czasowo. Obecnie refundowane leczenie lekami 1 i 2 linii jest bezterminowe, tzn. będziesz je otrzymywał na koszt państwa tak długo, jak jest ono dla ciebie skuteczne.
Aby zakwalifikować się do programu leczenia powinieneś spełnić warunki zawarte w programie (np. określoną liczbę rzutów, określony stopień niepełnosprawności mierzony EDSS, liczba zmian aktywnych widocznych w obrazach rezonansu magnetycznego). Kliknij tutaj i dowiedz się co możesz zrobić, jeśli jesteś uprawniony do leczenia, a mimo to nie dostałeś się do programu lekowego.
Zazwyczaj, aby otrzymać leczenie, należy porozumieć się z neurologiem, który jest twoim lekarzem prowadzącym i stawiał diagnozę SM, lub zapisać się do poradni neurologicznej w konkretnych ośrodkach w całym kraju. Lekarz przeprowadza badanie i decyduje o włączeniu cię do programu lekowego opierając się na kryteriach opisanych w programach lekowych. Czasem dla osób leczonych w programach lekowych zarezerwowane są inne dane kontaktowe niż ogólne dla wszystkich pacjentów po to, aby usprawnić włączanie do terapii i jej monitorowanie. Najlepiej skontaktować się z wybranym przez siebie szpitalem i dowiedzieć się jak wygląda to w tej właśnie placówce. Możesz też porozmawiać o tym ze swoim lekarzem neurologiem. Ośrodki oferujące leczenie w 1 i 2 linii znaleźć możesz na naszej mapie SM https://ptsr.org.pl/mapasm,112.asp.
Obecnie nie obowiązuje rejonizacja – to ty sam wybierasz placówkę, w której chcesz się leczyć. Niestety czasem bywa tak, że zostaniesz wpisany na listę osób oczekujących na leczenie, do tzw. kolejki. W takim przypadku możesz zdecydować się na leczenie w innym miejscu, które oferuje szybsze podanie terapii.