- O SM
- Życie z SM
- NMOSD
- Jak pomagamy
- Chcesz pomóc?
- O PTSR
- Specjaliści
Infolinia
+48 22 127 48 50Leczenie stwardnienia rozsianego jest w Polsce możliwe przy zastosowaniu kilkunastu preparatów. Leczenie rzutowo-remisyjnej, wtórnie postępującej oraz pierwotnie postępującej postaci SM odbywa się w ramach programu lekowego refundowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Oznacza ta, że osoba z SM, jeśli posiada ubezpieczenie zdrowotne, może leczyć się za darmo.
Terapia pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią SM
Terapię rzutowo-remisyjnej postaci SM najczęściej rozpoczyna się od podania leku należącego do leków tzw. I linii. Są to przede wszystkim, obecne na rynku od kilkunastu lat, interferony beta i octan glatirameru, ale również leki nowszej generacji, silniejsze i bardziej skuteczne - fumaran dimetylu, teryflunomid, a od 11.2022 - ozanimod, ponesimod i ofatumumab. Wymienione tutaj leki mają różne formę podania: zastrzyki lub tabletki, które przyjmuje się (w zależności od preparatu) codziennie lub co jakiś czas.
Jeśli choroba u osoby z rzutowo-remisyjną postacią SM rozwija się szybko i agresywnie (ang. rapidly evolving severe, RES) lub gdy leczenie lekami I linii nie przynosi oczekiwanych rezultatów przez określony czas (przez jeden pełny cykl leczenia, zazwyczaj 1 rok, w trakcie którego wciąż obserwuje się aktywność zapalną), wdraża się leki z tzw. II linii. Należą do nich: fingolimod, natalizumab, kladrybina, okrelizumab i alemtuzumab. To leki bardzo skuteczne w hamowaniu postępu choroby. Leki te mają postać tabletek lub wlewów, o różnej częstotliwości podawania.
Terapia pacjentów z postępującymi postaciami SM
Leczenie pierwotnie postępującej postaci SM prowadzi się okrelizumabem. To co istotne, lek ten skuteczny jest w przypadku wczesnej pierwotnie postępującej postaci SM, czyli wtedy, gdy na obrazie rezonansu widać wciąż aktywność choroby.
Lek na wtórnie postępującą postać SM to siponimod i od 11.2022 został objęty refundacją. Również on kierowany jest dla pacjentów z wczesną postacią wtórnie postępującą.
To jaki lek zostanie ci zaproponowany zależy od postaci choroby, jej aktywności, przebiegu, twojego stanu neurologicznego. Dobór terapii to bardzo indywidualna decyzja, a podejmując ją należy uwzględnić sposób podawania leku (doustnie w postaci tabletek, przezskórnie w zastrzykach, we wlewie), preferencje pacjenta, skutki uboczne. Z tego względu zawsze powinieneś mieć możliwość omówienia wszystkich sowich wątpliwości z lekarzem prowadzącym, by podjąć świadomy wybór oparty na sprawdzonych informacjach.
Przyjmowanie leków będzie wiązało się z badaniami przed rozpoczęciem terapii, kontrolnymi wizytami u lekarza oraz badaniami w trakcie (m.in. regularne badania krwi oraz cykliczny MRI).
Przeczytaj Program B.29 "Leczenie stwardnienia rozsianego" - kliknij tutaj.