KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

04 Sierpień , 2023
Uważne jedzenie.

Uważne jedzenie.

Tak często jak tylko możemy, staramy się przedstawić Wam aktualne, oparte na dowodach naukowych informacje dotyczące stwardnienia rozsianego i różnych aspektów życia z chorobą. Ostatnio wspominaliśmy o tym, co badania naukowe mówią na temat żywienia się przez osoby z SM. 

Dziś chcemy przedstawić Wam ciekawą ideę, która być może niektórym z Was może pomóc we wprowadzaniu zmian żywieniowych. Co to takiego? To uważne jedzenie (mindful eating). Termin „uważność” (mindfulness) dla wielu z Was nie jest pewnie niczym nowym, a i my również na łamach naszej strony czy Facebooka przybliżaliśmy to zagadnienie w kontekście radzenia sobie ze stresem. Najogólniej rzecz biorąc, mindfulness to świadome, pełne uwagi, nieoceniające przyjrzenie się teraźniejszości - uczuciom, przeżyciom, które dzieją się w tym momencie. Uważne jedzenie będzie od nas zatem wymagać niespiesznego skupienia się na tej czynności, przyjrzenia się, bez oceniania, krok po kroku, pokarmowi (m.in. jego zapachowi, teksturze) i doświadczeniom, jakie mamy w trakcie jego spożywania.

Jaki jest cel tego doświadczania? Z pewnością pozwala ono na pełne „skosztowanie i docenienie” posiłku, delektowanie się nim. Ale nie tylko - uważne jedzenie może również pomagać w kontrolowaniu wielkości porcji, pozwalać na dokładniejsze przeżuwanie, co przekładać się będzie  na bardzo pozytywne skutki dla naszego układu pokarmowego. W świadomym jedzeniu chodzi o indywidualne doświadczanie pożywienia.

Coraz więcej badań naukowych skupia się na roli mindful eating w m.in. walce z otyłością, jednak wciąż potrzeba ich więcej, by ocenić jednoznacznie wpływ stosowania tej techniki. Mimo to, być może warto rozważyć wprowadzenie uważności do naszego „jadłospisu”? Zwłaszcza, że świat wciąż gdzieś goni, a ludzie są zabiegani, rozpraszani przez ogrom bodźców, bez zbyt wielu okazji do bycia tu i teraz. Dlatego może to posiłek stanie się idealną okazją do wyciszenia się, a my zaczniemy znów delektować się tym, co mamy na talerzu?

O tym, jak zacząć praktykę uważnego jedzenia oraz samego mindfulness, znajdziecie w naszej publikacji napisanej przez dietetyczkę – Ilonę Cichecką oraz linkach, które znajdziecie poniżej:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/uwazne-jedzenie-teoria-i-praktyka/
https://ptsr.org.pl/uploads/books/Psychocooking_web.pdf
https://ptsr.org.pl/strona/108,mindfulness-w-sm

Źródła: Nelson J. B.  Mindful Eating: The Art of Presence While You Eat. Diabetes Spectr 2017; 30(3): 171–174.

 





Opis zdjęcia: Na zdjęciu, po prawej stronie kobieta w jedwabnej piżamie, która zjada makaron. Ma zamknięte oczy. Na stole stoi miska z makaronem. Po lewej napis „Uważność w jedzeniu. Co to takiego?”. Poniżej logotyp PTSR.

 

Powrót