- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Symptomy SM mogą być bardzo różne, występować z różnym natężeniem u poszczególnych osób lub nie występować wcale. Niektóre objawy są „niewidoczne” tzn. niedostrzegalne na pierwszy rzut oka lub nie tak oczywiste dla osób postronnych.
Niewidoczne objawy mogą utrudniać osobom z SM codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość ich życia nie mniej niż te dostrzegalne (jak np. problemy z poruszaniem się), jednak ich specyfika powoduje, że otoczenie nie zawsze zdaje sobie z nich sprawę. Dla ludzi z zewnątrz, osoba z SM doświadczająca niewidocznych objawów może wyglądać tak jak wcześniej, a jej funkcjonowanie na pozór może wydawać się niezmienione. Niewidzialne objawy mogą być też często źle interpretowane przez osoby z zewnątrz, które nie wiedzą o ich istnieniu, np. chory na SM doświadczający przewlekłego zmęczenia może być postrzegany jako rozleniwiony, a ten z depresją jako celowo unikający kontaktu z otoczeniem.
Do niewidocznych objawów SM można zaliczyć:
Niewidoczne objawy to złożony temat, do którego należy podejść bardzo indywidualnie. Nie ma jednej recepty ani złotej rady na to co możesz zrobić, jednak na pewno wśród wiele sposobów radzenia sobie znajdziesz taki, który okaże się skuteczny w twoim przypadku.
Zobacz animację o niewidzialnych objawach SM, przygotowaną przez Australijskie Towarzystwo SM (https://www.msaustralia.org.au/):
Posłuchaj, co specjalista neurolog mówi o radzeniu sobie m.in. z bólem w SM i innymi niewidocznymi objawami: