KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Rzutowo-remisyjna postać SM

Rzutowo-remisyjna postać SM (ang. relapsing-remitting multiple sclerosis, RRMS) charakteryzuje się pojawianiem się rzutów (inaczej nawrotów, ataków, zaostrzeń) SM, a więc nowych objawów SM lub zaostrzeniem tych już istniejących oraz okresów remisji choroby (powrotu do zdrowia). Po rzucie, który może trwać kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy, objawy ustępują całkowicie albo są obecne jednak w złagodzonej postaci.

RRMS to najczęściej występująca postać SM. Według różnych źródeł rozpoznaje się ją u 60 do 80% wszystkich diagnozowanych na stwardnienie rozsiane osób. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni, a wiek zachorowania to najczęściej 20-40 rok życia.

Czym jest rzut SM?

Gdy układ odpornościowy organizmu atakuje mielinę (powłokę chroniącą włókna nerwowe przed uszkodzeniami i przegrzaniem się) lub same nerwy, dochodzi do zapalenia w ośrodkowym układzie nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy). Zapalenie prowadzi do objawów stwardnienia rozsianego, czyli do rzutu. Ponieważ zapalenia mogą pojawiać się w różnych obszarach ośrodkowego układu nerwowego, objawy SM mogą być bardzo zróżnicowane.

Aby mówić o rzucie, nasilenie obecnych lub pojawienie się nowych objawów musi trwać co najmniej 24 godziny, z minimum miesięcznym odstępem pomiędzy rzutami. Ze względu na nasilenie rozróżniamy rzuty łagodne, umiarkowane i ciężkie. To właśnie rzuty odróżniają RRMS od postaci postępujących SM, w których to zaostrzenia występują bardzo rzadko i głównie na początku, a z czasem całkowicie zanikają.

Po rzucie objawy znikają, choroba może być wciąż aktywna, ale nie prowadzić do pogorszenia w funkcjonowaniu ani nie zwiększać stopnia niepełnosprawności. Z czasem, po kolejnych rzutach, powrót do pełnego zdrowia może nie być możliwy, a objawy wycofują się częściowo, co może prowadzić do zwiększonych trudności w funkcjonowaniu (narastania niepełnosprawności). Po upływie kilku, kilkunastu lat nowe zapalenia występują coraz rzadziej i stopniowo zanikają. Nowe zmiany aktywne widoczne w obrazie MRI są często elementem rzutu, jednak równie często nie muszą prowadzić do żadnych objawów (być nieme).

Więcej o rzutach i o tym jak postępować w przypadku ich wystąpienia przeczytacie w naszej publikacji pt. „Radzenie sobie z rzutami w stwardnieniu rozsianym” dostępnej poniżej. Nasze pozostałe publikacje znaleźć można po kliknięciu w Wydawnictwa

Przebieg

Przebieg rzutowo-remisyjnej postaci można charakteryzować jako aktywny (z rzutami lub widocznymi nowymi zmianami w badaniu MRI) lub nieaktywny, pogarszający się lub nie. Aktywność choroby może zmieniać się w czasie. Należy jednak pamiętać, że u żadnej osoby z SM przebieg choroby nie będzie identyczny.

Postępowanie

Aktywność RRMS i ewentualny postęp choroby powinny być regularnie oceniane przez neurologa w trakcie badania neurologicznego i przy pomocy badań MRI. Dzięki temu, ty i twój lekarz będziecie mogli zastanowić się nad skutecznością obecnego leczenia oraz nad  ewentualną zmianą terapii.

Pliki do pobrania

Zobacz także

Przestrzeganie leczenia
Leczenie SM
Przestrzeganie leczenia
Jednym z ważnych elementów leczenia SM jest przestrzeganie leczenia, tzw. adherencja.
Czytaj więcej
Leczenie SM w Polsce i program lekowy
Leczenie modyfikujące przebieg choroby
Leczenie SM w Polsce i program lekowy
Program lekowy umożliwia leczenie SM w ramach refundacji.
Czytaj więcej
Rozmowa ze specjalistą
O SM
Rozmowa ze specjalistą
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies