KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Pierwotnie postępująca postać SM

Pierwotnie postępująca postać SM (ang. primary progressive MS, PPMS) charakteryzuje się stałym postępem choroby od samego początku. Pojawiające się objawy SM nie ustępują, a nasilają się w czasie i prowadzą do pogarszania funkcjonowania i narastania niepełnosprawności. W tej postaci pojawiają się też okresy stabilizacji stanu zdrowia.

Postać ta ta może przebiegać z okazjonalnymi rzutami lub nowymi aktywnymi zmianami  widocznymi na obrazach MRI, jednak są one sporadyczne i występują tylko na wczesnym etapie trwania choroby. W tej postaci zmiany przeważają w rdzeniu kręgowym.

Na pierwotnie postępującą postać SM choruje tyle samo kobiet co mężczyzn. Choroba pojawia się częściej w grupie wiekowej o około 10 lat starszej niż ta grupa charakterystyczna dla RR MS (ok. 40-50). Pierwotnie postępujące SM obserwuje się u około 10%-15% osób żyjących z SM.

Aktywność PPMS i ewentualny postęp choroby powinny być regularnie oceniana przez neurologa w trakcie badania neurologicznego i przy pomocy badań MRI. Dzięki nim ty i twój lekarz będziecie mogli zastanowić się nad możliwymi opcjami terapeutycznymi oraz działaniami długofalowymi.

Zobacz webinary dotyczące pierwotnie postępującej postaci SM:

Zobacz także

Webinary i podcasty o SM
Jak pomagamy?
Webinary i podcasty o SM
Ciekawe prelekcje, spotkania, wypowiedzi ekspertów na temat SM.
Czytaj więcej
Leczenie objawowe w SM
Leczenie SM
Leczenie objawowe w SM
Metody radzenia sobie z objawami SM.
Czytaj więcej
Program Leczenia, Rehabilitacji i Wsparcia "Mam Szansę"
Jak pomagamy?
Program Leczenia, Rehabilitacji i Wsparcia "Mam Szansę"
Subkonto, które daje wiele korzyści osobom chorym na SM.
Czytaj więcej
Leczenie SM w Polsce i program lekowy
Leczenie modyfikujące przebieg choroby
Leczenie SM w Polsce i program lekowy
Program lekowy umożliwia leczenie SM w ramach refundacji.
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies