KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Ciąża i połóg a leki modyfikujące przebieg choroby

Kobiety z SM, jeśli rozważają ciąże, powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym o swoich przyszłych (nawet odległych) planach prokreacyjnych już po diagnozie, gdy wprowadzane jest leczenie lekami hamującymi przebieg SM. Powinny też odbyć taką rozmowę zanim podejmą próby poczęcia, ponieważ należy omówić bezpieczeństwo przyjmowania leków modyfikujących przebieg choroby (niektóre leki należy wypłukać z organizmu przed próbami poczęcia). Nie powinny również samodzielnie podejmować decyzji o przerwaniu przyjmowania leków, nawet gdy zajdą w ciążę. W takim przypadku powinny – tak szybko jak to możliwe - skontaktować się ze swoim lekarzem neurologiem.

Octan glatirameru można przyjmować do momentu zajścia w ciąże, a nawet w okresie ciąży – zwłaszcza przy bardziej aktywnej chorobie, ponieważ wykazuje on duży profil bezpieczeństwa zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Podobny profil bezpieczeństwa obserwuje się w przypadku interferonu beta. Interferon beta przyjmować można również w trakcie karmienia piersią, co zapisane jest w charakterystyce produktu leczniczego (ChPL).

W przypadku pozostałych leków, ich przyjmowanie powinno zostać przerwane przed próbami poczęcia a także – w niektórych przypadkach  - powinna zostać zastosowana procedura wypłukania z organizmu.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies