- O SM
- Życie z SM
- NMOSD
- Jak pomagamy
- Chcesz pomóc?
- O PTSR
- Specjaliści
Infolinia
+48 22 127 48 50Kobiety z SM, jeśli rozważają ciąże, powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym o swoich przyszłych (nawet odległych) planach prokreacyjnych już po diagnozie, gdy wprowadzane jest leczenie lekami hamującymi przebieg SM. Powinny też odbyć taką rozmowę zanim podejmą próby poczęcia, ponieważ należy omówić bezpieczeństwo przyjmowania leków modyfikujących przebieg choroby (niektóre leki należy wypłukać z organizmu przed próbami poczęcia). Nie powinny również samodzielnie podejmować decyzji o przerwaniu przyjmowania leków, nawet gdy zajdą w ciążę. W takim przypadku powinny – tak szybko jak to możliwe - skontaktować się ze swoim lekarzem neurologiem.
Octan glatirameru można przyjmować do momentu zajścia w ciąże, a nawet w okresie ciąży – zwłaszcza przy bardziej aktywnej chorobie, ponieważ wykazuje on duży profil bezpieczeństwa zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Podobny profil bezpieczeństwa obserwuje się w przypadku interferonu beta. Interferon beta przyjmować można również w trakcie karmienia piersią, co zapisane jest w charakterystyce produktu leczniczego (ChPL).
W przypadku pozostałych leków, ich przyjmowanie powinno zostać przerwane przed próbami poczęcia a także – w niektórych przypadkach - powinna zostać zastosowana procedura wypłukania z organizmu.