- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Wtórnie postępująca postać SM (ang. secondary progressive MS, SPMS) zazwyczaj pojawia się po 10-15 latach u 30-50%, a po 25 latach u 90% osób, u których pierwotnie stwierdzono postać rzutowo-remisyjną SM. Jest więc dla wielu osób jest kolejną fazą choroby.
Wtórnie postępujące SM początkowo może przebiegać z rzutami, po których brak jest całkowitej remisji objawów, a funkcjonowanie stale pogarsza się. Z czasem zapalenia, a więc i rzuty znikają, a coraz częściej dochodzi do trwałych uszkodzeń i utraty w obrębie włókien nerwowych Postać ta może mieć okresy aktywne, jak nieaktywne, bezobjawowe.
Aktywność SPMS i ewentualny postęp choroby powinny być regularnie oceniana przez neurologa, w trakcie badania neurologicznego i przy pomocy badań MRI. Dzięki regularnym ocenom lekarskim i badaniom obrazowym, wraz z lekarzem będziesz mógł zastanowić się nad skutecznością obecnego leczenia oraz tego, czego możesz po nim oczekiwać, lub ewentualnie nad zmianą terapii, a także innymi środkami zaradczymi, np. fizjoterapią.
Obecnie dostępny jest już lek, który skierowany jest do leczenia osób z wtórnie postępującą postacią SM.