KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Wtórnie postępująca postać SM

Wtórnie postępująca postać SM (ang. secondary progressive MS, SPMS) zazwyczaj pojawia się po 10-15 latach u 30-50%, a po 25 latach u 90% osób, u których pierwotnie stwierdzono postać rzutowo-remisyjną SM. Jest  więc dla wielu osób jest kolejną fazą choroby.

Wtórnie postępujące SM początkowo może przebiegać z rzutami, po których brak jest całkowitej remisji objawów, a funkcjonowanie stale pogarsza się. Z czasem zapalenia, a więc i rzuty znikają, a coraz częściej dochodzi do trwałych uszkodzeń i utraty w obrębie włókien nerwowych Postać ta może mieć okresy aktywne, jak nieaktywne,  bezobjawowe.

Aktywność SPMS i ewentualny postęp choroby powinny być regularnie oceniana przez neurologa, w trakcie badania neurologicznego i przy pomocy badań MRI. Dzięki regularnym ocenom lekarskim i badaniom obrazowym, wraz z lekarzem będziesz mógł zastanowić się nad skutecznością obecnego leczenia oraz tego, czego możesz po nim oczekiwać, lub ewentualnie nad zmianą terapii, a także innymi środkami zaradczymi, np. fizjoterapią.

Obecnie dostępny jest już lek, który skierowany jest do leczenia osób z wtórnie postępującą postacią SM. 

Pliki do pobrania
Poradnik SPMSPlik: pdf, Rozmiar: 1.39 MB
Jak rozpoznać SPMSPlik: pdf, Rozmiar: 347.75 KB
Jak rozpocząć rozmowę z lekarzemPlik: pdf, Rozmiar: 994.50 KB

Zobacz także

Przestrzeganie leczenia
Leczenie SM
Przestrzeganie leczenia
Jednym z ważnych elementów leczenia SM jest przestrzeganie leczenia, tzw. adherencja.
Czytaj więcej
Leczenie SM w Polsce i program lekowy
Leczenie modyfikujące przebieg choroby
Leczenie SM w Polsce i program lekowy
Program lekowy umożliwia leczenie SM w ramach refundacji.
Czytaj więcej
Rozmowa ze specjalistą
O SM
Rozmowa ze specjalistą
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies