KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

17 Listopad , 2022
Pacjenci pytają o rehabilitację logopedyczną

Pacjenci pytają o rehabilitację logopedyczną

Pacjenci pytają: O rehabilitację logopedyczną?
Odpowiadamy: Terapia logopedyczna sama w sobie za główny cel stawia poprawę klarowności wypowiedzi oraz usprawnienie komunikacji. Przy SM chorzy mają problemy z artykulacją, wynikające z nieprawidłowego działania ruchowego aparatu umowy. Mowa może stać się mniej wyraźna, wypowiadanie głosek i łączenie ich w słowa – utrudnione, a głos napięty i chrypliwy. Jeśli chodzi o rozpowszechnienie dyzartrii w grupie chorych z SM, to stwierdza się ją u ok. 45% pacjentów.
Przy terapii logopedycznej dąży się do podniesienia wydajności i efektywności mowy, którą próbuje się przywrócić do jak najbardziej naturalnego brzmienia. Logopeda proponuje ćwiczenia, które mają odbudować utracone zdolności lub wykorzystać zachowane umiejętności do uzyskania efektywniejszego sposobu mówienia.
Warto umówić się na wizytę u lekarza logopedy w celu diagnozy logopedycznej, określenia objawów i mechanizmów zaburzeń mowy i ustalić plan terapii, nakierowany na konkretne trudności.
Więcej o rehabilitacji logopedeczynej znajdziecie w ostatnim numerze "SM Expressu" https://ptsr.org.pl/smexpress
Można także ściągnąć w pdf książkę pt. "Usprawnianie mowy w SM" autorstwa Marceliny Przedźwięk znajdującej się na stronie Oddziału warszawskiego PTSR https://ptsr.waw.pl/usprawnianie-mowy/ehabilitacji można przeczytać w naszych publikacjach, które można zamówić na naszej stronie ptsr.org.pl
Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies