KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

16 Luty , 2016

X Forum Liderów Organizacji Pacjentów

Od 2007 roku w Światowy Dzień Chorego lub bardzo zbliżonym Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wraz z Zakonem Kamilianów Posługujących Chorym organizuje Forum Liderów Organizacji Pacjentów, które jest połączone z Galą wręczenia Nagród im. Św. Kamila oraz szkoleniami dla liderów organizacji pacjentów. Forum trwa trzy dni i jest okazją do podniesienia wiedzy oraz zawarcia znajomości z działaczami z innych organizacji co często kończy się nawiązaniem współpracy.

 Tegoroczne Forum rozpoczęło wystąpienie Pani prof. Doroty Karkowskiej w którym przedstawiła założenia do projektu nowego modelu: „Pozasądowy tryb dochodzenia roszczeń”. Po wykładzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia podczas którego zadawane były pytania do panów Jarosława Pinkasa – sekretarza stanu oraz Piotra Warczyńskiego – podsekretarz stanu, nie przybył na spotkanie pan Jarosław Pinkas – sekretarz stanu w MZ. Na większość pytań odpowiedzi były wymijające.   

 Wieczorem odbyła się już X Gala wręczenia Nagród im. Św. Kamila – patrona chorych i służby zdrowia. Główną ideą tej Nagrody jest promowanie osób oraz instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami. „Nagroda jest symbolem pomocy niesionej każdemu choremu, bez względu na jego światopogląd, wyznawaną wiarę czy rodzaj choroby” – (Ks. Abp Władysław Ziółek, Metropolita Senior Archidiecezji Łódzkiej, członek Kapituły Nagrody Św. Kamila). Gala wręczenia Nagród jest miłą okolicznością do wyrażenia wdzięczności obecnym na uroczystości liderom organizacji pacjentów z całej Polski, środowisku lekarskiemu i pielęgniarskiemu oraz innym pracownikom służby zdrowia. W tym roku w uroczystości tej uczestniczyło ok. 450 osób reprezentujących powyższe środowiska. Przyjęto założenie, że nagrody w poszczególnych kategoriach wręczają goście honorowi, którymi są obecni w danym roku przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych. W bieżącym roku w X Jubileuszowej Gali władze Państwowe reprezentowali była Premier Rządu RP, Minister Zdrowia, Przedstawiciel Kancelarii Premiera RP, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka oraz Parlamentarzyści. Władze kościelne reprezentowali: Metropolita Archidiecezji Warszawskiej Kardynał Kazimierz Nycz, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, Biskup Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej oraz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Listy do uczestników Gali na ręce Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Kamilianów skierowali: Premier Rządu RP, Wicemarszałek Sejmu, Minister Pracy Rodziny i Polityki Społecznej, Prymas Polski. Listy i pozdrowienia zostały odczytane podczas Gali przez prowadzących uroczystość, Katarzynę Skrzynecką i Piotra Gąsowskiego. Wręczenie Nagród odbywa się zawsze w przepięknej scenografii oraz oprawie artystycznej, którą w tym roku zapewnili najbardziej znani w Polsce artyści: Eleni – piosenkarka greckiego pochodzenia oraz znakomity talent muzyczny młodego pokolenia i zwycięzca programu The Voice of Poland 2013 - Mateusz Ziółko. Artystom towarzyszyła Królewska Orkiestra Symfoniczna. W tym roku we wszystkich kategoriach łącznie zostało nagrodzonych 17 wybitnych osób, których wspólną pasją jest troska i opieka nad chorymi. Tegoroczna Gala miała szczególne znaczenie dla chorych na stwardnienie rozsiane ponieważ Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego otrzymało wyróżnienie w kategorii „Stowarzyszenia                  i organizacje pacjentów będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami” w imieniu PTSR odebrała je Helena Kładko wiceprzewodnicząca Rady Głównej. W laudacji podkreślono m.in. „Za bohaterską pomoc chorym na SM oraz ich rodzinom, za determinację w zwracaniu uwagi całej Polski na chorobę ludzi, od których wielu odwraca swoje oczy. Za przywracanie nadziei wszystkim, którym jej zabrakło.”

 Jak wspomniałem podczas Forum są zaplanowane szkolenia i w tym roku też tak było. Szkolenia tegoroczne obejmowały projekt realizowany przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej „Sieć dla zdrowia”. Zajęcia odbywały się przez dwa dni wtorek i środa

 Organizatorzy sprawili nam niespodziankę zapraszając we wtorek po zajęciach szkoleniowych uczestników do Teatru Komedia na spektakl „Konserwator” Erica Assousa w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies