KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt
Abilimpiada SM
Cykliczne

Abilimpiada SM

Abilimpiada to niezwykłe wydarzenie, w czasie którego osoby z SM mogą wziąć udział w wielu ciekawych konkurencjach i popisać się swoimi talentami. Przez trzy dni przedstawiciele chorych z całej Polski mają poza możliwością pokazania swoich talentów i umiejętności szansę na oderwanie się od codzienności. Abilimpiada to nie tylko zawody. To okazja do wymiany doświadczeń, zdobycia nowych umiejętności, a także ciekawych i inspirujących znajomości. Abilimpiada odbywa się co roku zwykle w czerwcu.

XI JUBILEUSZOWA ABILIMPIADA SM

W dniach 2-4 czerwca 2023 w ośrodku Wielspin Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym, ul. Jeziorna 16, 62-100 Wągrowiec (woj. wielkopolskie), położonym nad malowniczym jeziorem odbyła się XI Abilimpiada SM. Jak co roku gościły podczas wydarzenia konkurencje: artystyczna, warcaby, fotografia, zajęcia muzyczno-taneczne, a także warsztat z psychologiem. 

XI Abilimpiada SM została objęta Patronatem Honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego

oraz patronatem medialnym dziennika „Głos Wielkopolski”.

Podobnie jak w latach ubiegłych Abilimpiadę współfinansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jednak w tym roku wielkiego wsparcia Abilimpiadzie udzieliła też Fundacja PTSR przekazując środki finansowe na pokrycie wkładu własnego i refundacji kosztów dojazdu dla uczestników wydarzenia.

W trakcie trwania wydarzenia odbyło się 5 konkurencji w odpowiednio przystosowanych, specjalnie wydzielonych pomieszczeniach. Konkurencjami były: „Artystyczna”, „Warsztaty muzyczno-taneczne”, „Warcaby”, „Fotografia”, „Warsztat psychologiczny”. Zaproponowane dyscypliny były dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników. Zawody miały dawać beneficjentom szansę na robienie czegoś nowego, możliwość działań twórczych i szansę
na stymulacje mózgu.

 

Spotkanie było okazją nie tylko do integracji i wymiany doświadczeń, ale także do spotkania się osób z różnych części Polski chorujących na SM. W procesie rekrutacji dodatkowe punkty przyznawaliśmy osobom biorącym udział w  wydarzeniu po raz pierwszy i dzięki temu wiele osób, które przyjechały były z nami po raz pierwszy. Dzięki wsparciu naszej wolontariuszki dr E. Gruszki specjalisty neurologa chorzy mieli możliwość konsultacji neurologicznych przez dwa dni podczas trwania wydarzenia, a my wiedzieliśmy, że nasi chorzy są pod dobrą opieką. 

X JUBILEUSZOWA ABILIMPIADA SM

W tym roku po raz pierwszy na X Abilimpiadzie SM zagościł taniec! Podczas trwania Abilimpiady odbyły się po raz pierwszy warsztaty taneczno-muzyczne połączone z konkurencją taneczną - po lekcji pod kierunkiem pani dr Elżbiety Pańtak choreografki i pedagoga tańca jazzowego. Założycielki i dyrektorki zawodowego zespołu Kieleckiego Teatru Tańca chętni będą mieli okazję wziąć udział w konkurencji tanecznej. Pani Elżbieta Pańtak jest wykładowcą kompozycji tańca oraz tańca jazzowego i modern jazz na wyższych uczelniach w Polsce. Prowadziła master classes w Polsce i Phoenix w USA w Master Ballet Academy. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. Odznaka honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2012). W 2022 roku Elżbieta Pańtak uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

   

 

Na X Abilimpiadzie SM odbyły się także konkurencje artystyczne takie jak decoupage oraz Open. Dla miłośników gier i zagadek matematycznych dedykowana jest konkurencja - warcaby


Możliwa była także rywalizacja w kategorii fotografia. Fotografia zagościła na Abilimpiadzie po raz kolejny! Odbyły się warsztaty, a po nich uczestnicy zostali zaproszeni do rywalizacji. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się, co robić, aby ich zdjęcia wychodziły najlepiej jak to tylko możliwe. W tym roku warsztaty oraz konkurencję przeprowadził pan Przemysław Marczyński - fotograf, autor technologiczny i współwłaściciel agencji internetowej ninjaLAB. Pan Przemek swoją przygodę z fotografią zaczął jeszcze w szkole, a pierwsze kadry wykonywał na światłoczułych kliszach. Zainteresowanie przeistoczyło się w profesję i od kilku lat pan Przemek fotografuje w studio Marczyński Fotografia, które jest dumnym członkiem programu Sony Imaging Pro Support.

PATRONATY:

W tym roku wydarzenie patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Andrzej Bętkowski



Patronatu medialnego udzieliła  nam
Gazeta Świętokrzyska  

Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego już od kilku lat i co roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Skierowane jest do osób ze stwardnieniem rozsianym z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, które z racji swojej choroby mają utrudniony dostęp do różnych obszarów sztuki.


WSPÓŁFINANSOWANIE:

Od wielu lat Abilimpiadę współfinansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

        a także Fundacja PTSR       

IX Abilimpiady SM 2021 - podsumowanie

W dniach 11-13 czerwca odbyły się 3 dniowe zawody dla osób z SM – IX Abilimpiada SM organizowane przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. A to wszystko w pięknym otoczeniu Kompleksu Świętokrzyska Polana koło Kielc.

Ponad 75 gości przywitał Tomasz Połeć, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Kilka zdań do uczestników skierowała również Roma Dobra – Dyrektorka Abilimpiady z ramienia Rady Głównej PTSR. Następnie Grażyna Sikora - Sekretarz Rady Głównej PTSR przedstawiła pracę jaką organizacja prowadzi w terenie, a więc przez Oddziały w całej Polsce, a pani  Bogna Kantor-Glapińska – Przewodnicząca Jury i Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej PTSR opowiedziała o tegorocznej pracy Komisji i jej wnioskach. Na koniec Anna Gryżewska – Dyrektorka Biura PTSR przedstawiła informacje o działaniach i projektach PTSR.

Przyjazd uczestników i rozpoczęcie IX Abilimpiady SM uświetnił recital Agnieszki Babicz-Stasierowskiej, który dał wszystkim uczestnikom chwilę zapomnienia i doskonałej zabawy w takt utworów Anny German.

W kolejnych dniach 50 uczestniczek i uczestników rywalizowało ze sobą w kilku ciekawych i kreatywnych konkurencjach: decoupage, robótki na drutach/szydełkowanie, sudoku, warcaby, fotografia, konkurencja „Open”. W trakcie konkurencji podziwiać mogliśmy ich prawdziwy kunszt, kreatywność, a także ogromna determinację. Każdy z uczestników wykazał się niezwykłym talentem oraz umiejętnościami, za co jury nagrodziło ich medalami i nagrodami rzeczowymi. Miłym zaskoczeniem dla osób biorących udział w Abilimpiadzie były 3 puchary/nagrody ufundowane przez Panią dr Ewę Gruszkę - neurolog działającą na rzecz chorych na SM z Wrocławia, które przekazała organizatorom do dyspozycji jury.

Abilimpiada SM to jednak nie tylko zawody. To również okazja do integracji i wymiany doświadczeń w miłej atmosferze.

Oczywiście, tak duże przedsięwzięcie jak Abilimpiada, nie mogło odbyć się bez wsparcia pracowników PTSR oraz opiekunów osób chorych, a także wolontariuszy, za co serdecznie im dziękujemy.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies